2 Ayda 0 dan 15 Barfikse Nasıl Ulaştım ? 8 Taktik ile Barfiks Nasıl Çekilir !

2 Ayda 0 dan 15 Barfikse Nasıl Ulaştım ? 8 Taktik ile Barfiks Nasıl Çekilir !

Arkadaşlar bu yazıda tecrübe etmek zorunda kaldığım , sonrasında da benim gibi yapmak zorunda olabilecek kişilere yardımı dokunabileceği bu olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Yazıda barfiks nasıl çekilir , nasıl arttırılır sorularına yanıt bulacağız.

Temel olarak bilmemiz gerekenlerden kısaca bahsedeceğim sonrasında da kendi başarı hikayemi sizinle paylaşacağım.

Barfiks Nedir ?

Barfiks zor ve kuvvet gerektiren bir harekettir. Ecnebiler buna Pull Up diyorlar. Aslına bakarsanız literatürde barfiks hareketin adı değil jimnastikçilerin kullandığı yere tutturulmuş demir ya da tahta cubukların ismidir. Fakat biz harekete barfiks  , barfiks çekme diyoruz. Bırakın böyle demeye devam edelim.

Barfiks hareketinde amaç sizden yukarda asılı bir çubuğa veya ağaç dalına asılıp kollar vasıtasıyla kendinizi yukarıya çekmektir. Bu hareketin farklı farklı çeşitleri vardır. Açık çekme , kapalı çekme , düz çekme vs..

Barfiksi Nasıl Geliştiririm ? Barfiks Geliştirme !

Evet geldik beni hikayeme. Arkadaşlar 25 yaşına kadar barfiks çekmemiş bir insandım. Fakat daha sonra Jandarma Okuluna katıldım. Herşey güzel normal müfredatta dersler ve spor var. Tabi jandarma olmak kolay değil spor yapılacak. Normalde şınav , mekik ve koşu gibi hareketlerde iyi olduğum için kendime güvenim vardır. Lakin ilk spor dersine girdik ve öğrenci milletinin aklına gelen soruyu sorduk. Sınavda nelerden sorumlu olacağız ? 

Ve gelen cevap : minimum 6 barfiks , 52 şınav , 3 km koşu (12.40 sn ) , 60 mekik. 6 kocaman barfiks geçme notu olan 60 ediyor. 100 almak için de 15 barfiks çekmek gerekiyordu.

Sonrasında çıktım barfiks demirine ve 1 barfiks çekemedim frown Yukarı çıkıyor fakat hareketi tamamlayamıyordum. Tabi bu durum beni çok büyük bir strese soktu.

2 Ayda 0 dan 15 Barfikse Nasıl Ulaştım ? 

Arkadaşlar bu işi belki keyfine yapmak istesem başaramazdım fakat işin ucunda ders geçmek olduğu için başka şansım yoktu. Bir yerden başlamak zorundaydım. Bunun üzerine her akşam derslerden sonra barfiks demirine gidip denemeler yapmaya başladım. Düzenli olarak barfiks demirine çıkıp kendimi yukarı çekmeye çalışıyordum. 

Aradan 15 gün geçmişti artık zorlaya zorlaya da olsa 2 barfiks çekiyordum. Her akşam yaklaşık 15 dakika çalışıyordum. 15 gün daha geçti 1 ayın sonunda 3 barfikse çıkabildim. Herşey istediğim gibi gidiyordu. Fakat bunun üzerine 15 gün geçmesine rağmen 3 barfiksi bir türlü geçemedim. Çok vaktim kalmamıştı  , 3. ayın sonunda sınav yapılacaktı ve ben git gide stres olmaya başlamıştım.

Bunun üzerine internetten barfiksi nasıl geliştirebileceğimi araştırmaya başladım. Yerli/yabancı tüm yazı ve videoları inceledim. Tüm teknikleri bir yere yazdım ve kendime çalışma planı çıkardım. Geriye kalan sürede bunları denerken kendi çıkarımlarımla hızlı bir şekilde barfiksi arttırmaya başladım. 

Bu tekniklerle 1. haftalık çalışmanın ardından 6 barfikse yükseldim. 2. hafta 4 barfiks daha çıkarak 10 barfikse yükselmiştim bile. Kendime güvenim birden arttı ve çalışmaya devam ettim. Bu sırada normal sporumu da yapıyordum.

Kalan bir ayda barfiks sayımı 5 sayı daha arttırarak 2. ayın sonunda ( ilk başlama tarihine göre 3. ay ) 15 barfikse yükselmiştim. Sınavdan 100 alarak dersi verdim ! 

Gelelim barfiksi nasıl arttırdığıma. 

1. Arkadaş Yardımı ( Yardımlı Barfiks )

Takılıp kaldığım 3 barfiks limitini aşmak için kendime bir arkadaş buldum. Benim sorunum 3. barfiksten sonra yukarı tekrar çıkamamaktı. Bu teknikte 4. ve 5. barfikse yükselirken bir arkadaşınız sizi sırtınızdan ya da bir bacağınızdan destekleyerek yukarı itmesi gerekiyor. Takıldığınız yerde arkadaşınız sizi desteklediği için vücudunuz ve kaslarınız gelişiyor. Bunu 15e çıkana kadar sürekli tekrarladım. 

2. Negatif Barfiks 

Bu teknik inanılmaz etkili olup gerekli kaslarınızı çok hızlı geliştirecek. Negatifin manası yukardan aşağı indiğimiz bölümdür. Eğer hiç barfiks çekemiyorsanız altınıza bir sandalye alıp , sandalyeden barfiks demirine zıplayarak barfiks çekmişcesine en yukarda durmanız gerekiyor. Hareketin asıl bölümü yukardan aşağı yavaş yavaş indiğimiz bölümdür.

Yani yer çekimine kafa tutuyoruz. Kendimiz yavaş yavaş en aşağı bırakıyoruz ve sonra zıplayarak yukarı çıkıp yukardan aşağı iniyoruz. Her gün yapılmalı.

3. Negatif + Kısa Barfiks

Negatif barfiksi 3-4 gün uyguladıktan sonra buna kısa barfiksi dahil edebilirsiniz. Kısa barfikste kollarınızı tamamen salmak yerine kollarınız 90 derece olacak pozisyona indirdikten sonra tekrar kendinizi yukarı çekerek yapılması gereken harekettir. Bu hareket sizi uzun barfikse hazırlayacak. Bir süre sonra negatif barfiks yöntemi ile en aşağı inip tekrar yukarı çıkabilecek hale geleceksiniz.

4. Barfiks halinde bekleme

Eğer negatif barfiksten sonra kısa barfiksi yapamıyorsanız , kollarınız 90 derece kalıcak şekilde bekleyerek kollarınızı güçlendirebilirsiniz.

5. Asılı Bekleme 

Bu da barfiks hareketine genel dayanma süresini arttırabilieceğiniz bir harekettir. Yaptığınız her barfiks antremanının sonunda barfiks demirine asılıp beklemeyi unutmayın. Bu süre en az 30-60 sn arasında olmalıdır. 

6. Kalça ve Karın sıkma 

Biraz güçlendikten sonra diğer bir teknik de kalça ve karın sıkmadır. Ayaklarınız bitişik , kalça ve karın kaslarınızı sıkarak barfikse çıkmayı denemelisiniz. Bu sayede barfiksinizi geliştirmiş olacaksınız. 

7. Zayıflama 

Zayıflamak vücudunuzla yer çekimi arasındaki bağlantıyı azaltacaktır. Yani zayıfladıkça kaldırmak zorunda olduğunuz ağırlık azalacaktır. 

8. Heyecan Kontrolü 

Barfikste yukardan aşağı inerken genelde beynimizde geri hemen yukarı çıkma hissi uyanıyor ve bu gereksiz bir heyecan oluşturuyor. Ben bunu düşünmediğimde daha fazla barfiks çekebildiğimi fark ettim.

Diğer Hususlar : 

Bel vurmayın. Önemli olan kontrollü bir şekilde barfiks çekebilmek.

Hareketi yarım yapmayın.Kollarınızı tamamen aşağı indirin.

Kollarınızın güçlü olması bu haraketi yapabileceğiniz manasına gelmiyor. Bu hareket genelde çok çalışmayan sırt kaslarını gerektirir. 

Isınmak çok önemli. Ben ısındıktan sonra 1-2 tane fazla barfiks çekebildiğimi fark ettim. Isınmanın sakatlığı önlemek gibi ayrı bir önemi daha var tabi. 

Barfiks demirine ilk çıktığınızda 10 barfiks çekiyorken ikinci denemeniz de 7-8 e düşebilirsiniz. Bu çok normal. Burda sayıya takılmayın önemli olan ilk çıktığınızda , gücünüz eksilmemişken kaç barfiks çekebildiğinizdir. 

Haftada 7 gün yerine 5 gün çalışın. Daha önce çalıştırmadığınız kaslar olduğu için dinlenmelerine izin verin. 

Kaynak

Bu Videoyu da Beğendim Hareketler Denenebilir : 

 Yorumlar