Gunde kac kalori almaliyim

Bir Günde Kaç Kalori Almalıyım ?

Eğer siz de bir günde kaç kalori almalıyım sorusuna cevap arıyorsanız , doğru yerdesiniz. Öncelikle kalori ihtiyacımızı hesaplayacağız ve bunun üzerinden neler yapmamız gerektiğine karar vereceğiz. Günlük kalori hesaplama için aşağıda bulunan kalori hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Kalori Hesaplama Programı !

Aşağıdaki Programı Kullanarak Günlük Harcadığınız Kaloriyi Hesaplayın


Değerleri girerken sadece rakam giriniz virgül ya da nokta kullanmayınız. Örnek: 188


Kalori hesabının sonucu kişiden kişiye değişir. Bunun sebebi hepimizin fiziksel özelliklerinin ve gün içindeki faliyetlerinin birbirinden farklı olmasıdır. Bunun yanında amaca göre kalori hesabı da çok önemlidir. Amaçtan kastım , kilo vermek isteyen , kilo almak isteyen ve kilosunu korumak isteyenlerdir. Kalori hesabı herkesin bilmesi ve abartılmadan dikkat edilmesi gereken bir konudur. Hedefimiz size kilo Yurtdışında insanlar buna çok takmış durumda fakat biz millet olarak bunu istesek de yapamıyoruz. ( Vücut geliştirme yapanlar hariç ) Kalori hesabı vücut geliştirme sporu için en önemli verilerden bir tanesidir.

Kilo vermek için ne kadar kalori almalıyım ?

Evet , yukarıdaki kalori hesaplama programından kalorimizi hesapladık. Bu bizim günlük harcadığımız kaloridir. Yediğimiz içtiğimiz besinlerden bu kaloriyi almaya devam edersek kilomuz sabit kalacak. Eğer kilo vermek istiyorsak da aldığımız kalori miktarını azaltmamız ya da aldığımızdan fazlasını yakmamız gerekiyor. Bu konu da çok dikkatli olmamız gerekiyor. Ölüm diyeti yapan arkadaşlara sesleniyorum ; kesinlikle benim günlük kalorim 3000 çıktı ben aldığım kalori miktarını 1500 e düşürürsem bu iş tamam demeyin ! Kiloyu verirken de sağlıklı bir şekilde vereceğiz.

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için aldığınız kaloriyi %10 - %30 arasında düşürmeniz gerekiyor. Kilo verirken günlük performansımı kaybetmek istemiyorum diyorsanız %10 kalori düşürmek sizin için ideal olacaktır. Fakat çok kiloluysanız aldığınız kaloriyi %30 oranında azaltmanız gerekiyor.

Peki , aldığım kaloriyi %50 ye çıkarırsam ne olur ?

  • Bir süre sonra metabolizmanız yavaşlar ve kilo kaybı durur.
  • Kas kütleniz azalır.
  • Gün içindeki yaşam performansınız düşer.
  • Diyeti bırakır bırakmaz aynı hızla kilo almaya başlarsınız.
  • Hastalık ve diğer sağlık problemlerine yol açabilir.

Bizim hedefimiz bilinçli diyet ve sonrasında bilinçli kilo kontrolü olmalı. Bu hayatımızın her konusunda yaptığımız gereksiz hesaplardan çok önemlidir. Unutmayın bu sizin sağlığınız !

Kilomu Nasıl Korurum ?

Yukardaki hesaplama tablosundan sonra herşey çok basit. Günlük harcadığımız kaloriyi bulduk , bundan sonra harcadığımız kaloriyi + 100 , - 100 olacak şekilde de hesaplarsak kilomuzu koruyabiliriz. Örnek günlük kalorimiz 2400 kalori çıktı , bizim de almamız gereken kalori 2300 - 2500 kalori arasında olmalıdır.

Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım ?

Öncelikle zayıfsanız şanslısınız çok da şansınızı zorlamayın :) Fakat bir spor ile ilgileniyorsanız ya da aşırı zayıfsanız kilo almak için günlük kalorinizin üstünde besin almanız gerekiyor. Bu da zayıflama gibi zamanla olmalı , birden aşırıya kaçılmamalıdır. Hızlı kilo alıcam diye gereğinden fazla besin alırsanız vücudunuzda dengesiz ve kötü görünen yağlanmaya sebep olursunuz.