Boy Nasıl Uzatılır ? Denenmiş 14 Boy Uzatma Egzersizi !

Boy Nasıl Uzatılır ? Denenmiş 14 Boy Uzatma Egzersizi !

Arkadaşlar erkek , kadın fark etmez , millet olarak çok uzun boylu sayılmayız. Bu yüzden sizlere yardımcı olacak boy nasıl uzatılır , boy uzatma hareketleri konulu bu rehberi yazmaya karar verdim. Bu yazıya başlamadan bir çok yabancı makale ve bilimsel araştırmayı okudum. Amacımız okuyucularımıza yardımcı olabilmek. Size dünyada ki insanların uyguladığı boy uzatma tekniklerini tek tek anlatacağım.

Ancak sizden isteğim bir mucize beklememeniz. ( 10 - 15 cm gibi boy uzamasını beklemeyin ! )

Yurtdışında size açıklayacağım bu hareketlerle boyunu 5-6 cm’e kadar uzatan insanlar olmuş ( Genel yaş aralığı 15 -25 yaş ). Siz neden başaramayasınız değil mi ! Arkadaşlar bu işin başında inanmak , sabır ve düzenli egzersiz geliyor. Bunları kafanızda oturtursanız gerisi gelir. 5-6 cm çok çok iyi bir rakam.. Boyu 1.70 olan birisinin 1.75 çıkması gerçekten çok fark edecek. Boy insanları fiziksel olarak da psikolojik olarak çok etkileyen bir faktördür. Beni daha çok psikolojik olarak etkiliyor :) 

Not : Bu konuyu araştırmaya başladığımda , benim de çok ilgimi çekti ve egzersizleri yapmaya başladım. Aradan 1.5 hafta geçmesine rağmen gerçekten de omurga bölgemde bir rahatlama ve açılma hissediyorum. Zaman geçtikçe detayları sizinle paylaşacağım ! 

Arkadaşlar burada kullanılan tekniklerin hepsinin mantığı omurgamızı en rahat şekile getirip , vücudumuzu boyumuzun uzamasına yardımcı olacak hale getirmeye dayanıyor. Omurgamızı düzgün bir şekile sokup , aralarını açacağız.

Boy Nasıl Uzatılır ? 

  1. Boy uzatma egzersizleri ile ( Yüzde 70 )
  2. Beslenme ve yaşam tarzı ile ( Yüzde 30 )

Bu yazıda boy uzatma hareketlerinden bahsederken , sonraki yazımda boy uzatmak için beslenme ve yaşam tarzından bahsedeceğim. 

En Etkili 14 Boy Uzatma Egzersizi ! 

- Aşağıdaki hareketler günlük 20 dakikanızı ayırarak haftada en az 3-4 gün uygulandığında etkisini gösterecek hareketlerdir. 

- Tüm yazılarımızda önerdiğimiz gibi hem sakatılığı önlemek için hem de hareketlerden daha çok verim alabilmek için lütfen egzersizlere başlamadan önce 5 dk ısınmayı unutmayınız. 

- Beslenme ve yaşam tarzından bir sonraki yazımda bahsedeceğim ama genel duruşa dikkat etmeniz gerektiğini atlamam doğru olmaz. Sadece aşağıdaki hareketleri yaptığınız süre boyunca değil tüm yaşamınız boyunca; yürürken ya da otururken belinizin dik ( kambur değil ) olmasına çok dikkat edin. ( Baston yutmuş gibi derler ya.. )

1. Bara Asılma ( Bar Hanging ) 

Yerçekimi tüm dünyayı etkilediği gibi vücudumuzu da etkilemektedir. Yerçekiminden doğan kuvvet omurgalarımızın arasındaki boşluk ve bağlantı noktalarını üstüste bindirerek uzamamıza engel olur. Yani yerçekimi daha az olan bir yerde büyüseydik 15-20 cm daha uzun olacaktık ! 

Bizde bu problemle savaşmak için bara asılıp yerçekiminin omurgalarımızı ayırmasına izin vereceğiz. ( Yerçekimini lehimize kullanıyoruz ! ) Yerçekimi vücudumuzu çektikçe omurgamız rahatlayacak ve istediğimiz pozisyona gelecek. Arkadaşlar sadece bu hareketle boyunu 2.5 cm uzatanlar olmuş ! 

Bu egzersiz 30-50 sn asılma  , 20 sn dinlenme olacak şekilde günde en az 3 set tekrar edilmelidir. 

2. Kobra Esnemesi ( Cobra Scretch )

Bu yogacı arkadaşların iyi bildiği bir harekettir. Mantığı çok basittir. Yapılan hareket ile omurganız esner ve omurgalarınızın arası açılır. 

Bu sayede de boyunuz uzar.

Hareket yüz üstü yere uzanıp , elleriniz yardımıyla omuzlarınızı yukarı kaldırılarak yapılır. Yukarı kaldırırken omurganıza yük hissedebilirsiniz bu normal.

Dayanması zordur ama omurgalar istenen hale geldikçe vücut alışıyor. Boy uzatma konusunda etkili hareketlerdendir.

Hareket yukarda anlattığım pozisyonda 25-35 sn bekleyerek yapılmalıdır. Yaptıktan sonra 20 sn beklemeli ve en az 3 set tekrar edilmelidir.

3. Yalancı Yüzme ( Dry Land Swim )

Yüzme , basketbol gibi boy uzatma konusunda en etkili sporlardan bir tanesidir. Yüzerken olay beldedir. Siz kendinizi ileri atarsınız ve omurganız sürekli açılma pozisyonuna geçer. Bu harekette de yüzmenin simülasyonunu yapıyoruz. Yabancı arkadaşlar faydasını görmüş , bende deniyorum. 

Hareketi yapmak için yüz üstü , yüzer pozisyona geçiyoruz. Başlama pozisyonu , boylu boyunca uzanıp kollar yukarda bacaklar da düz olacak şekilde olmalıdır. Hazır mısınız yüzmeye ?  

Sağ kolu ileri uzatırken sol bacağı havaya kaldırmalıyız , sonra tam tersi olan sol kolu ileri uzatırken sağ bacağı havaya kaldırmalıyız. 

Bu pozisyonda bekleme süresi 5sn’dir. 5sn sağ , 5sn sol. Toplam 4 tekrar olacak şekilde hareketi yapabilirsiniz. 

Hareketi yaparken kol ve bacaklarınızın kaldırabildiğiniz kadar yukarı ve dik bir şekilde kaldırmalısınız.

4. Kalça Kaldırma - Ters Köprü ( Pelvic Shift ) 

Yatarak boy uzatmak isteyenlerin seveceği bir egzersizdir :)  

Sırtüstü yatıp , dizlerinizi bükerek başlama pozisyonuna geçin. 2 farklı versiyonu vardır.

1. Bu zor versiyonudur. Ellerinizle ayak bileklerinizi tutarak belinizi yukarı kaldırıyorsunuz. Beliniz , kalçanız , göbeğiniz yukarı doğru çıkabileceği en son noktaya çıkmalıdır.  Bu pozisyonda 10 sn duracak şekilde 3 set hareketi tekrar edin.

2. Bu başlangıç versiyonu. Elleriniz yerde olacak şekilde belinizi yukarı kaldırıyorsunuz. Beliniz dizlerinizle aynı hizaya gelmelidir.   Bu pozisyonda 20 sn duracak şekilde 3 set hareketi tekrar edin.

Bu hareket ile belinizi ensetiyor ve diğer hareketlerin yapılmasını da kolaylaştırıyorsunuz. 

5. Tek Ayak Üstünde Sıçrama ( Hopping with One Leg )

Gerçekten basit  , evde , dışarda televizyon seyrederken heryerde uygulayabileceğiniz bir harekettir. 

Elleriniz yukarıyı gösterirken sol bacağınız üzerinde 8 kez zıplayarak , sonra sağ bacağınıza geçip aynı şekilde 8 kez zıplayarak yapabileceğiniz bir harakettir. Bu şekilde zıplama omurgalarınız açılması ve uzamanıza yardımcı olacaktır. 

6. Pilates Geriye Esnemesi ( Pilates Roll Over ) 

Buda yabancı arkadaşların çok beğendiği , omurgayı esneten ve vücudun üst bölümünü uzatan bir harekettir. Pilates yapan arkadaşlar zaten bilir. 

Sırt üstü yatıp , ellerinizi iki yana koyun. Başlama pozisyonu yatarken iki bacağınızı , ayaklarınız tavana bakacak şekilde tuttuğunuz 90 derecelik pozisyondur. Harekete başladığınızda 2 bacağınızı ve kalçanızı geriye doğru atarak , ayaklarınızı olabildiğince arkaya alıp yere değmeye çalışın. Başta ayaklarınızı yere değdirmekte zorlansanızda ilerde egzersiz yaptıkça bu kolaylaşacaktır. 

Bu hareketle esneyin ve uzayın ! 

7.  Bacak Germe ( Forward Spine Stretch )

Küçüklükten beri tüm beden eğitimi derslerinde yaptığımız bu hareket boy da uzatıyormuş ! 

Evet , gayet basit. Bacaklarınız önünüzde düz olacak bir şekilde oturun. Sonra yavaş yavaş ayaklarınıza doğru uzanıp parmak uçlarınızdan tutmaya çalışın. Bu zayıf arkadaşlar için kolay olsada kilolu arkadaşlar için zorlayıcı olacaktır. 

Ayak uçlarınızda dokunamıyorsanız , uzanabildiğiniz en uç noktaya ulaşıp ordan tutun. Bu diz kapaklarınız bile olabilir !

Amacımız ulaşabildiğimiz yerden tutup belimizi esnetmek. Esnedikçe ulaşabildiğiniz uzaklık artacak ve omurganız açılacaktır. 

8. Kedi Esnemesi ( Cat Stretch ) 

Kedileri yaparken çok gördüğümüz esnemek için kullandıkları güzel bir harekettir. Yoga da çok kullanılan bu hareket omurganızı açar , omuzlarınızı ve göğüs bölgesini güçlendirir. 

Yüz üstü kedi gibi durarak ( emekleme pozisyonu ) başlama pozisyonuna geçiniz. Bu pozisyondan sırt ve bel bölgenizi yukarı , kafanızı da iki kolunuzun arasına alacak pozisyona geçin. Yani sırtınız yukarda eğimli bir şekilde kalacak. 

Başlama pozisyonunda nefes alıp , yukarı çıktığınızda nefes vermeyi unutmayın ! 

Esneme pozisyonunda 3 - 8 sn arası beklemeli , 15sn dinlenmeye ayırmalı ve en az 3 set olacak şekilde hareketi tekrar etmelisiniz. 

9. Aşağı Esneme ( Forward Bend ) 

Buda çok iyi bilinen , beden eğitimi dersinin vazgeçilmez hareketlerinden biridir. 

Düz bir şekilde ayakta durun ve eğilip ellerinizle ulaşabildiğiniz en aşağı noktaya değmeye çalışın. Hareketi yaparken bacaklarınızın kırılmamasına özen gösterin. 

Harekete başlamadan önce ısınmayı unutmayın , sonra biri gelip sizi o pozisyonda hastaneye taşıyabilir. 

Eğilme pozisyonunda 3 - 8 sn arası beklemeli , 15sn dinlenmeye ayırmalı ve en az 3 set olacak şekilde hareketi tekrar etmelisiniz. 

10. Eller Yukarda Yana Esneme ( Standing Vertical Stretch )

Hareket gayet basit , eller yukarda , parmak uçlarına kalkarak bir sağa , bir sola esneyin. 

Her yöne 5 kez esneyerek toplam 10 kere ve 3 set olacak şekilde hareketi yapabilirsiniz. 

11. Sırta Bastırma 

Yardımlı yapılması gereken ve tehlikeli bir harekettir. Güvenmediğiniz insanlarla denemeyin bile , şaka kabul etmez. 

Bir masa ya da duvarın karşısına geçin ve tutacak şekilde eğilin. Bu pozisyonda arkadaşınız ufak ufak sırtınıza bastırarak belinizin esnemesine yardımcı olacak. 

Hareket 7-8 sn sürmeli ve 3 set tekrar edilmelidir. 

12. Tekme ( Leg Kick )

Tekvando hareketi olup boy uzaması için çok etkilidir. Bu harekette düz bir şekilde durup sırayla sağa ve sola tekme atın. 

Ama kavga edermişcesine değil tabiki amacımız boy uzatmak :) Tekme atarken diğer ayağınız ve vücudunuz sabit olmalıdır. Sonra sallayın tekmelerinizi. 

13. İp Atlama ( Rope Skipping )

Zıplamalı hareketinlerin birçoğu boy uzatma konusunda faydalı olacaktır. İp atlama da bu konuda seçilmiş hareketlerden biridir. 

Bir ip satın alıp evde de ip atlayabilirsiniz. Aman ampüllere dikkat ! 

14. Yüzme

Sanırım yukardakileri okuduktan sonra yüzmeyi anlatmaya gerek kalmadı. Yüzme gibi bir imkanınız varsa bunu değerlendirin..

Arkadaşlar biz üstümüze düşeni yaptık , size dünyada kullanılan en iyi boy uzatma hareketlerini araştırdık ve yazdık. Sıra sizde.. Çalışmaya hemen bugün başlayın ve boyunuzun ne kadar uzadığını bizimle paylaşın !

Kaynak 1Yorumlar