C Vitamini Bulunan Besinler

C Vitamini Bulunan Besinler

İnsan vücudu yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirebilmek çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyaç duyarlar. Bu vitamin ve minerallere yediğimiz içtiğimiz yiyecek ve içeceklerden vücudumuza alırız. Vücudumuzda bulunan vitamin ve minerallerin dengesi optimum koşullarda denge de olmadığı zaman vücudumuz çeşitli sinyaller vermeye başlar. C vitamini suda eriyen bir vitamin grubudur ve temel olarak vücudumuzda ki kollajen, bağ, kıkırdak, tendon gibi yapıların yenilenmesinde görev alır. Spesifik olarak insanların C vitaminini hatırladıkları nokta ise diş ve diş eti sağlığı ile ilgili olan durumlardır.

 

C Vitamini Özellikleri ve Eksikliği ?

C vitamini B vitamini ile birlikte suda çözünün vitaminler grubunu oluştururlar. Bu yüzden C vitamini fazlası vücutta depolanamaz idrar, ter yolu ile vücuttan atılır. O yüzden günlük olarak alınması gereken bir vitamin çeşididir.

C vitamini vücudumuzda bağışıklık sisteminden hormonların salgılanmasına kadar birçok önemli görevi vardır. Bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlar, antioksidan özelliği sayesinde gereksiz hücre ölümünü önler, sinir hücrelerinin iletkenliğini arttırarak daha iyi çalışmasını sağlar, vücudumuzda ki bazı hormon ve enzimlerin çalışmasına yardımcı olur, yara iyileşmesini hızlandırır ve bazı alerjenik maddelere karşı vücudu korur. Vücudumuz gerekli görevlerini yerine getirebilmek için bazı hücrelerin korunması bazılarının yenilenmesi bazılarının ise ölmesi gerekir. Bu durum vücudumuzun sağlıklı çalışabilmesi için çok önemlidir. C vitamini vücudumuzda kollajen, deri, tendon, bağ ve kan damarlarının desteklenmesi ve yenilenmesinde görev alır. Bu özelliği sayesinde vücudun daha dirençli olmasını ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

C vitamini seviyesi vücudumuzda azaldığında hastalıklara yakalanma riskimiz artar. Özellikle diş ve diş eti sağlığı ile ilgili konularda kısa sürelerde sıkıntılar oluşmaya başlar. Diş ve diş etleri yaralanır içe çekilme gözlenebilir ve kanamalar oluşmaya başlar. Özellikle çocuklarda görülen ve uzun süreli C vitamini eksikliğinde ortaya Skorbüt hastalığı çıkar ve dişlere zarar verir. Aynı zamanda C vitamini eksikliğinde vücudumuzda iyileşme süreleri uzar ve yaralar geç iyileşmeye başlar.

C vitamini fazlası vücuttan dışarıya atıldığı için günlük olarak alınması gereken bir vitamindir. Ancak diğer vitaminler için de bu geçerli olsa da C vitamini içeren besinlerin başka mineral ve vitaminler açısından da zengin olduğu için besinler yolu ile alınması önerilmektedir.

C Vitamini İçeren Besinler

Aşağıda listede BC vitamininin en yoğun şekilde bulunduğu gıdalar bulunmaktadır. Ancak farklı farklı besin türlerinde oranları değişmekle birlikte C vitamini bulunmaktadır. Detaylı bir analiz yaptırdıktan sonra kendi kendinize bu besinleri tüketmek yerine uzman bir kişi tarafından hazırlanan programa uymanız tavsiye edilmektedir. Çünkü herkes için faydası olan sağlıklı bir besin sizin vücudunuz için zararlı olabilir ya da faydası olmayabilir. Aynı zamanda sahip olduğunuz bir hastalık ya da kişisel alışkanlıklara bağlı olarak vücudunuzun ihtiyacı olan C vitamini miktarı herkes de farklılık göstermektedir.

Çilek: Ortalama olarak alınan 5-6 çilek günlük ihtiyacın yaklaşık %30’unu karşılamaktadır. Aynı zamanda içerisinde potasyum ve folat da bulundurmaktadır.

 

Papaya: Çok şekerli bir meyve olması ve ülkemizde az bulunması dezavantajı olsa da papaya günlük C vitamini ihtiyacını fazlası ile karşılayabilecek bir besindir.

 

Dolmalık Biber: Sadece acı biberler değil dolmalık biberlerde iyi bir C vitamini kaynağıdır ve günlük ihtiyacı karşılamaya yetecek bir miktarda verimli bir besindir. Aynı zamanda içeriğinde bulunan diğer vitamin ve minerallerden dolayı tüketilmesi önerilmektedir.

 

Yeşil ve Kırmızı Acı Biber: Yeşil ve kırmızı acı biberi düzenli olarak tüketiyorsanız C vitamini ihtiyacınız karşılanmış demektir. Çünkü 1 adet yeşil biber günlük ihtiyacı karşılamaya yetecek kadar C vitamini içermektedir. Bu besinlerin bir diğer artısı içerisinde bulunan A vitamini, K vitamini, B6 vitamini, potasyum, magnezyum gibi vitamin ve mineraller açısından da zengin bir besin olmasıdır.

 

Taze Baharatlar: Baharatlar az miktarda da olsa C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır ancak kurutulmamış olması gerekir.

 

Brokoli: Ortalama 100 gram brokoli günlük ihtiyacın 1.5 katını karşılamaktadır. Ancak C vitamini içeren besinlerin özelliğinden dolayı fazla pişirilmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde içerisinde bulunan C vitamini değeri azalmaktadır.

 

Portakal: C vitamini denilince akla gelen ilk besin olan portakalın bir adeti günlük ihtiyacı karşılamak için yeterlidir. Ancak asidik yapısı gereği özellikle mide problemi olan kişiler tüketiminde dikkat etmeli, portakal kaynaklı bir sıkıntı oluştuğunda eş değer başka besinler ile programı değiştirmelidir.

 

Kivi: E vitamini ve K vitamini açısından da zengin olan kivinin bir adeti günlük ihtiyacı karşılamaya yetmektedir.

 

Kavun: A vitamini, B6 vitamini ve potasyum açısından zengin olan kavunun 100 gramı günlük ihtiyacın yarısı karşılamaktadır. Ancak şekerli yapısı nedeniyle başka problemleri olan insanlarda tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Karnabahar: Çinko, demir, potasyum, fosfor, demir, kalsiyum mineralleri ile folat, B6 vitamini ve K vitamini gibi vitamin ve mineraller açısından zengin olan karnabahar aynı zamanda iyi bir C vitamini kaynağıdır. Yaklaşık 100 gram karnabahar günlük ihtiyacının %77’sini karşılar.

 

Greyfurt: 1 Adet greyfurt günlük C vitamini ihtiyacının tamamına yakınını karşılamaktadır.

 

C Vitamini İçeren Diğer Besinler

Aşağıdaki değerler, adı verilen gıdanın 100 gramının içerdiği C vitamini miktarı ve bu miktarın günlük olarak alınması önerilen C vitamininin yüzde kaçını karşıladığıdır.

 • Kara lahana (35.3 mg – %59)
 • Ahududu (26.2 mg – %44)
 • Taze rezene (12 mg – %20)
 • Limon (77 mg – %128)
 • Soğan (7.4 mg – %12)
 • Domates (12.7 mg – %21)
 • Balkabağı (10.8 mg – %18)
 • Kuşkonmaz (5.6 mg – %9)
 • Tatlı patates (2.4 mg – %4)
 • Ispanak (28.1 mg – %47)
 • Taze fasulye (16.3 mg – %27)
 • Yabanmersini (13.3 mg – %22)
 • Bezelye (40 mg – %67)

 

Pişirme Yöntemleri ve C Vitamini

C vitamini içeren sebzelerin pişirilme yöntemlerine ayrı bir parantez açmak gerekmektedir. Bu sebzeler pişirildikleri zaman içeriğinde bulunan C vitamini miktarları azalmaya başlar. Hatta sadece C vitamini değil içerisinde bulunan diğer mineral ve vitaminlerin de değeri azalmaktadır. O yüzden bu besinleri tüketirken olabildiğince pişirmeden ya da pişirilmesi gerekiyorsa da az pişirmek gerekir.

C vitamini depolanamadığı için günlük alınması gereken bir vitamin çeşididir. Ancak birçok besinde bulunması ve kolay ulaşılabilir olması nedeniyle eksikliği daha az görülmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta bu besinlerin vitamin ve mineral değerlerini koruyarak az pişirerek tüketimini sağlamaktadır. Özellikle çocuklarda küçük yaşlardan itibaren C vitamini takibi iyi yapılmalıdır. Skorbüt hastalığı küçük yaşlarda başlar ve çocuğun diş sağlığı gelişimini olumsuz yönde etkiler. Genel tavsiye olarak bu besinleri tüketmeniz önerilmektedir ancak eksikliği ve tedavi edilmesi gereken bir durum olduğu zaman bir uzmandan yardım almanız gerekmektedir.

 Yorumlar