D Vitamini İçeren Yiyecekler

D Vitamini İçeren Yiyecekler

İnsan vücudu yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirebilmek çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyaç duyarlar. Bu vitamin ve minerallere yediğimiz içtiğimiz yiyecek ve içeceklerden vücudumuza alırız. Vücudumuzda bulunan vitamin ve minerallerin dengesi optimum koşullarda denge de olmadığı zaman vücudumuz çeşitli sinyaller vermeye başlar. D vitamini insan vücudu için çok önemli görevleri olan bir vitamindir hatta bazı bilim adamları tarafından bu önemli görevleri sayesinde hormon olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

D Vitamini Özellikleri

D vitamini insan vücudunda çeşitli görevleri olan bir vitamindir. Kas zayıflığına karşı vücudu korur, kalp atışının düzenlenmesinde etkilidir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, tiroit fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir, kemiklerde kalsiyum birikimine yardım eder, insülin ve kan basıncını düzenler. Kas kasılmasından kemiklerin güçlü olmasına tansiyondan şeker hastalığına kadar birçok hastalıkta D vitamininin rolü çok önemlidir. Ayrıca çevremizde bazı insanlarda ‘yataktan kalkamıyorum, uyanmakta zorlanıyorum’ gibi yakınmalar duymaktayız. İşte bu nokta da sizlerin D vitamini değerlerinize baktırmanızda fayda var çünkü aynı zamanda D vitamini eksikliği vücutta yorgunluk, enerji düşüklüğü ve sabah uyanma da güçlük gibi sıkıntılar karşınıza çıkartabilir.

D vitamini yağda eriyen vitamin grubu içerisine girer.D vitamininin %90’ını vücut güneşten direk olarak alırken sadece %10’luk bir kesimini besinlerle alabilir. İşte bu yüzden birçok insan yoğun çalışma temposu, kendine vakit ayıramama gibi nedenler ile güneş ışığına maruz kalmadıkları için genellikle vücutta D vitamini seviyesi düşer. Birçok kişide normal seviyesinin altındadır D vitamini ve bu durumu birçok kişi farketmez. Ancak fazla olduğu durumlarda ise kalp krizi ve böbrek taşı gibi problemlere nedene olabilir.

D vitamini bakımından zengin besinler ise balık yağı, ciğer, peynir, yumurta sarısı ve bazı mantarlardır. Ancak besinler ile alınan D vitamini bir noktaya kadar vücudu destekleyebilir o yüzden kesinlikle güneş ışığından direk olarak almanız gerekmektedir.

D Vitamini Bakımından Zengin Besinler

Öncelikle D vitamini eksikliği olan bir kişi ya da özellikle sabahları yorgun kalkan bir insan D vitamini seviyesine baktırmalıdır. Daha sonra uzman kişilerce verilen bir program ile vücutta D vitamini seviyesi arttırılmalıdır. Çünkü bazı besinler özellikle kolesterolü olan hastalar için pek uygun olmayabilir bu yüzden güneş ışığı bu konuda hem vücudun ihtiyacını karşılar hem de daha güvenilir bir yöntemdir. Ayrıca son dönemde popüler olarak kullanılan D vitamini içeriği zengin ilaçlar da D vitamini eksikliğinde sizlere yardımcı olucaktır.

Aşağıda bazı besin maddeleri ve içerdiği D vitamini değerlerini göreceksiniz.


 

Balıklar: Balıkların bir kısmı D vitamini bakımından zengin gıdalardır. Özellikle yağlı balıklarda bu oran daha çok artmaktadır. Norveç, İsveç gibi güneş ışığının az olduğu ülkelerde balık tüketimine verilen önem içerdiği D vitamini miktarı ile de ilgilidir.  D vitamini içeren balıklar içerisinde somon, uskumru gibi balıklar ön plandadır ve genel olarak bunların tüketilmesi önerilmektedir.

Balık Yağı: D vitamini eksikliğinde sık kullanılan ve popüler olmuş bir yağdır. Türkiye de  balık yağı olarak adlandırılan bu yağ hem D hem de A vitamini bakımından zengindir. Bir diğer adı morina yağı olarak adlandırılan bu yağın 100 gramı günlük D vitamini ihtiyacının yaklaşık olarak 16 katına denk gelecek miktarda D vitamini içerir. Daha az miktarda alınan bu yağın mesela 1 yemek kaşığı miktarı ise günlük ihtiyacın 3.5 katı D vitamini içermektedir.

Yumurta: Özellikle çocukların ancak bütün yaş gruplarından insanların yemesi gereken yumurta hem B12 hem protein hem de D vitamini içermektedir. 1 tane yumurta yaklaşık olarak 17.0IU D vitamini içerir ve günlük ihtiyacın bir miktarını karşılamaktadır.

İstiridye: Pahalı bir deniz ürünü olan İstiridye D vitamini bakımından zengin içeriklidir. Ayrıca B12, çinko, bakır gibi mineral ve vitaminler açısından da zengindir.

Süt ve Süt Ürünleri: Süt ve süt ürünleri genel olarak kalsiyum bakımından zengin ürünlerdir ancak özellikle yağlı olarak üretilen bu ürünlerin bazıları D vitamini içermektedir ve günlük ihtiyacın yaklaşık %10’unun karşılanmasını sağlar.

Tofu ve Soya Sütü: Bu ürünler hem D vitamini hem de kalsiyum açısından zengindir ancak hazırlanış şekline göre içerisinde ki besin değerleri değişebilmektedir. O yüzden D vitamini eksikliği durumunda içerisinde ki miktara göre hesaplanıp tedaviye dahil edilmesi gerekmektedir.

Mantar: Tüm mantar türleri D vitamini içermez özellikle uzmanlarca önerilen düğme mantarı D vitamini içermektedir ve D vitamini ihtiyacının karşılanmasında fayda sağlar.

Patates: Haşlanmış bir patates çok az miktarlarda da olsa D vitamini içermektedir. Günlük alımlarda kullanılabilir ancak özellikle tedavi edilmesi gereken durumlarda günlük ihtiyacı az karşıladığı için kullanımı pek uygun değildir.

 

Belli başlı D vitamini içeren besinler yukarıda ki gibidir ancak tam liste değildir. Özellikle başka hastalılarınızın da var olabileceği düşünülürse genel bir kan testi sonrası D vitamini eksikliği tedavisi için uzman kişilerce hazırlanan programa uymanız tavsiye edilir.

D Vitamini Eksikliği Görülebilecek Kişiler

Bebekler: Yeni doğan bebekler D vitamini ihtiyacını direk olarak anne sütünden almaktadır. O yüzden anne de eksik bulanan D vitamini direk olarak bebekleri etkilemektedir. Belirli bir aydan sonra ise uzmanlar tarafından bebeklerin günlük gün ışığına çıkmaları önerilmektedir.

Emziren Anneler: Hamilelik sonrası doğum ile birlikte başlayan emzirme dönemi ile anne vücudundan birçok mineral ve vitamin bebeğe geçmektedir. Böyle bir durum da yeterli D vitamini olan bir anne bile olsa emzirme döneminde D vitamini seviyesi azalabilir.

Yaşlı Kişiler: Yaşlanma süreci ile birlikte vücudun güneş ışınları ile aldığı D vitaminini kullanma yeteneği azalmaktadır. Güneş ışığına maruz kalınsa bile vücut güneş ışığını absorbe edip D vitaminine dönüştürebilme potansiyeli tam olmamaktadır.

Cilt Tipi: Koyu ciltli kişilerde vücudun D vitamini üretebilme kapasitesi azalmaktadır.

Yağ Problemi Olan Kişiler: D vitamini yağda eriyen bir vitamin grubudur bu yüzden yağ emilimi ile ilgili bir problem olduğunda D vitamini seviyesi düşebilir.

Bazı İlaçlar: Herhangi bir neden ile kullanılan ilaçlar vücuda alınan D vitamininin absorbe edilip vücutta gerekli yaşamsal fonksiyonları yerine getirmesini engelleyebilir.

Önemli Notlar

D vitamininin vücutta birçok önemli görevi vardır. Vücut için ihtiyaç olan D vitamininin %90’ı güneşten alınmaktadır. Güneşten alınan D vitamininin fazlası vücudumuz için zararlı değildir ancak besinler ile alınacak olan D vitamini fazlası toksik etki oluşturabilir. O yüzden ilk baştan beri söylediğimiz gibi uzman kişilerce hazırlanan diyet programını uygulamanız gerekmektedir. Son olarak özellikle belirttiğimiz gibi sizlerde de sabah yorgunluğu, yataktan kalkamama, gün içerisinde uykulu olma gibi problemler çekiyorsanız ve çözümünü bulamıyorsanız D vitamini değerlerinize baktırmanızda fayda var.Yorumlar