En Etkili 8 Kalça Eritme Hareketi

En Etkili 8 Kalça Eritme Hareketi

Kalça eritme , sağlığına ve vücuduna dikkat eden tüm kadınların dikkat ettiği konuların başında gelmektedir. Güzel kalçalar hepimizin hakkı.. 

Bu durum çoğumuzda büyük bir sorun haline gelmiş, birçok yöntemi denememize neden olmuştur. Fakat kalça yağlarını eritmek sanıldığı kadar zor değildir. Doğru diyet , spor ve sabır 3’lüsünü uygulayabilirseniz 4-6 ay aralığında kalçanızda ki yağların büyük bir kısmından sağlıklı bir şekilde kurtulabilirsiniz. 

Unutmayın kalçanın büyük olması bölgesel yağlanma ile ilgili bir problemdir. Bu yağların erimesi için süreklilik gerekmektedir. 

Yazı okumaktan sıkılıyorum diyorsanız , bu video tam size göre : 

En Etkili Kalça Eritme Hareketleri 

1. Merdiven Çıkın 

Asansör ve yürüyen merdivenlerden uzak durun ! Merdiven çıkmak kalori yakma konusunda en etkili yöntemlerden bir tanesidir. 

Yurtdışında yapılan araştırmalarda gün içinde çıkılan kısa merdivenlerin bile kalça eritme konusunda faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. 

Temel olarak günlük 10 dakika merdiven egzersizi kalça bölgenizdeki yağların katili olurken güzel kalçalara sahip olmanızı sağlayacak wink

2. Squat Hareketi 

Squat en zor hareketlerden biridir Fakat yağ yakımı konusunda üstüne tanımam. 

Ağırlıklı ya da ağırsız squat kalçanızda büyük etkiler görmenize sebep olacaktır. İlk gün kendinizi çok zorlamayın yoksa ertesi gün merdiven çıkamaz hale gelebilirsiniz. 

Haftada 3-4 gün yaptığınızda zamanla bacaklarınız güçlenecek ve kalçanız ufalacaktır. 

Hareket omuzlarınız karşıya bakacak , beliniz düz ve ayak topuklarınız mümkün olduğunca yere basacak şekilde yapılmalıdır. ( 3 set 8 tekrar )

3. Lunges Hareketi 

Salonda ya da evin koridor-hol bölümünde yapabileceğiniz , geniş alan isteyen bir harekettir. Hareket mantık olarak squata benzemektedir. birinde olduğunuz yerde birinde ileri doğru çöküyorsunuz. Ağırlıkla yapılabildiği gibi ağırlıksız da yapılabilir. 

Harekette ayak genişce ileri doğru atılır ve arkada kalan bacağın diz bölümü yere değecek şekilde çökülür. Hareket yapılırken üst gövdenin dikliği bozulmamalıdır. Sonra ileri doğru yukarı kalacak şekilde düz pozisyona gelinir. Yürüyüş temposunda yapmanızı öneriyorum. Başta sizi çok zorlasada ilerde alışacak ve küçülmüş kalçalarınıza bakarken teşekkür edeceğiniz bir harekettir. ( 2 set 8 tekrar )

4. Step Hareketi 

Step hareketini herkes duymuştur. Gayet basit tv seyrederken yapabileceğiniz bir harekettir. Step tahtanız yoksa çok yüksek olmayan bir sehpayı kullanabilirsiniz. Merdiven çıkar gibi sırayla bir ayağınız önde diğer ayağınız arkada kalacak şekilde yapabilirsiniz.

Sıralama :

Sağ ayak tahtaya , Sol ayak tahtaya , Sol ayak yere , Sağ ayak yere. ( 3 set 15 tekrar )

5. Geri Tekme 

Yurtdışında toplu kalça eritme çalışmalarında en çok kullanılan hareketlerden biridir. 

Yüz üstü emekler gibi diz çökecek şekilde bekleyiniz. ( köpek pozisyonu ) Sırayla bacaklarınızı geri-yukarı doğru kaldırın. Bacakların yukarı kalkarken düz olmasına dikkat edilmelidir. Kaldırdığınızda 1-2sn bekletip diğer bacağınıza geçebilirsiniz. Zor fakat etkili bir harekettir. ( 3 set 10 tekrar )

6. Bisiklet hareketi 

Diğer bir kalça eritme hareketi de bisiklet hareketidir. Bu hareket evde sırt üstü yatarak kolaylıkla yapılabilir. Gayet de basittir. Sırtüstü yatıp bacaklarınızı kaldırarak bisiklet sürüyormuşcasına  bacaklarınızı çevirin. 

7. Sandalye pozisyonu 

Squata benzeyen bir hareket daha. Bu hareket bacak ve kalçayı sıkılaştıran bir harekettir. 

Bu harekete başlarken duvara sırtınızı dönün. Aslında duvara yaslanmadan da yapılabilir ama o çok daha zor. 

Duvara sırtınızı verdikten sonra sandalyeye oturur gibi yavaş yavaş dizlerinizi kırın ve bu pozisyonda bekleyin. Başta biraz zorlayabilir fakat ilerde bekleme süreniz artacaktır. 15snden başlayarak arttırabilirsiniz. 

8. Zıpla ve Ulaş 

Bu hareketin olayı zıplayabildiğiniz kadar yukarı zıplamaktır. Zıplarken kafanızda hayali bir nokta belirleyin ve elinizle ona ulaşmaya çalışın. Ben bu hareketi yaparken bir ağaçtan meyve alıyormuş gibi düşünüyorum. ( 3 set 10 tekrar )

Not :Tüm egzersizlerde olduğu gibi bu hareketleri de yapmadan önce ısınmayı unutmayın. Yukarda belirtilen setler başlangıç seviyesidir. Çalıştıkça sayıları arttırabilirsiniz. 3 set 10 tekrar demek; 3 seferin hareket 10 kere yapılacak , yani 30 kere yapılmış olacak: Hareket aralarında 30-40 sn dinlenebilirsin. 

Bu hareketler bayanlar için olduğu gibi geniş kalçalı erkekler tarafından da uygulanabilir. Bu hareketleri düzenli bir şekilde uyguladığınızda kalça eritme ve sıkılaştırma konusunda herhangi bir sorununuz kalmayacaktır. Lakin beslenmenize ve günlük aldığınız kaloriye dikkat etmeyi unutmayın. Yukarda söylediğim 3lüyü bir daha tekrarlamak istiyorum : 

- Diyet 

- Spor 

- Sabır 

Hepinize iyi kalça eritmeler ! 

Kaynak Yorumlar