En İyi 11 Dövüş Filmi !

En İyi 11 Dövüş Filmi !

Arkadaşlar bu yazıda en beğendiğim 11 dövüş filmini sizlerle paylaşacağım. Açıkcası dövüş filmleri kategorisinde yeteneği ve oyunculuğuyla en beğendiğim oyuncu Jet Li’dir.

Ancak bu listeyi yaparken taraflı olmadan birçok kaynağı da ele alarak hazırlamaya çalıştım. ( Youtube listeleri , imdb , diğer internet siteleri ) 

Kimisi japon/çin tarzı dövüş filmlerini severken , kimisi de boks ya da amerikan tarzı dövüş filmlerini sever. Benim favorim Japon/Çin tarzı olmakla beraber diğerilerini de izlerim. Bu arada internetteki diğer kaynakları incelediğimde 2000 li yıllardan önceki filmlere çok yer verildiğini gördüm. Ben efektlerin ve filmlerin eski hallerini pek beğenmediğim için daha çok 2000 sonrası filmlere yer verdim. Umarım beğenirsiniz. 

İşte sizler için seçtiğim 11 en iyi dövüş filmi ..

En İyi Dövüş Filmleri !

1. Korkusuz  - Fearless ( 2006 ) ( Imdb 7.7 )

Çin Dövüş Sanatlarında usta olarak bilinen Huo Yuan Jia hocanın hayatını konu alan filmde , bu işin Ustası Jet Li başrolü almış. Film , ABD ve çin ortak yapımıdır. 

Film , ana karakter Huo Yuanjia’nın babasının yaşadığı bir yenilgi sonucu hırslanması ve hedefine varması ile ilgili macerasını anlatmaktadır. 

Yorum : Film kurgu ve kalite olarak harika fakat Jet Li nin diğer filmlerine göre dövüş sahnelerinin süresi kısa kalmış diyebilirim. Kaçırılmaması gereken bir film.

2.  Ipman ( 2008 ) ( Imdb 8.1 )

Ipman’i ( Yip Man )  bilmeyen yoktur heralde. Kendisi Bruce Lee’nin hocası olarak nam salmıştır. Hep Jet Li mi seyredeceğiz bunun tadında başka film yok mu ? diyen arkadaşların aradığı film budur.

En iyi biyografiler arasında yer alan ama biyografinin çok ötesinde kaliteli bir dövüş filmidir. Bruce Lee’nin hocası olması da ayrı bir hava katmaktadır.  Ipman 2 , Ipman 3 filmlerinin olması da filme olan ilgiyi arttırmaktadır.

3. Romeo Ölmeli - Romeo Must Die ( 2000 )  ( Imdb 6.1 )

2000 senesinde yayınladığında büyük bir beğeni toplamıştı. Jet Li’nın Amerikan sinemasında rol aldığı ve matrix efektlerinin kullanıldığı film dövüş filmlerine olan büyük açlığımızı gidermişti.

Eski fakat hala gideri var. Sıkılmadan seyredebilir ve müziklerini dinleyebilirsiniz. 

4. Kaplan Ve Ejderha - Crouching Tiger Hidden Dragon ( 2000 )  ( Imdb 7.9 )

Kaplan ve Ejderha,  bir çok dövüş filmine ilham kaynağı olmuş ve 2000 yılında en iyi film Oscar ödülünü kazanmıştır. 

Oyuncu kadrosu ve mistik havasıyla inanılmaz bir film diyebilirim. Eğer dövüş filmi sevdalısıysanız , bunu kaçırmayın !

5. Öfke - Chocalate  ( 2008 )  ( Imdb 7.0 )

Genelde baş rollerinde bayanların oynadığı dövüş filmlerini pek sevmesemde , bu filmi diğerlerinden ayrı tutuyorum.  

Korkusuz ve farklı bir kız olan Chocalate’in hayatını konu alan filmde aksiyon sahneleri gayet keyifli ve göz doldurucu yapılmış. İyi bir dövüş filmi arayanlara gelsin..

6. Kır Zincirlerini - Unleashed ( 2005 ) ( Imdb 7.0 )

Benim izlemekten , Jet Li nin de oynamaktan keyif aldığı bir film olduğunu düşünüyorum :) Kadro sağlam , sınırsız aksiyon daha ne olabilir ki. Film fransız/amerikan/ingiliz ortak yapımı ve  louis leterrier tarafından yönetilmiş. 

Banyodaki dövüş sahnesi beni benden alıyor. Şiddetle tavsiye ediyorum.

7. Rurouni Kenshin: Origins  ( 2012 )  ( Imdb 7.6 )

Bu filme karşı taraflı olduğumu belirtmeden geçemeyeceğim. Kenshin aslında 95 bölümlük bir japon animesi ( çizgi film ). Anime sevenler bilir kendisi zamanının en kalitelileri arasında gelir. 

Filmi de imdb den 7.6 almış  ( benden 9 ) kaliteli bir samuray filmidir. Hikayesi , felsefesi ve aksiyon sahneleri ile kaçırmamanız gerektiğini düşündüğüm bir film !

Beğenenler 2 ve 3. filmlerini de izleyebilirler. 

8. Baskın 2 - Raid 2 ( 2014 ) ( Imdb 8.0 )

İzleyici tarafından çok beğenilen , birçok ödülü bulunan bu filmi izlerken çok keyif alacaksınız. 

Sahneleri bir çok filmden farklı olarak bol kan içeriyor.

Diğer filmleri soft bulan arkadaşlara ısrarla tavsiye ediyorum. 

9. Kahraman - Hero ( 2002 ) ( Imdb 7.9 )

Soluksuz izleyeceğiniz dövüş sahnelerinin bulunduğu efsanevi bir film.. Baş rolde Jet Li yine şovunu yapıyor ve izleyiciyi aksiyona boğuyor. Dövüş sahnelerini kaç kere seyrettiğimi hatırlamıyorum :)

Mevzu eski Çin imparatorluğunda geçiyor. 1 kişi 1 orduya bedel dedikleri film işte budur.

10. Ong Bak ( 2003 ) ( Imdb 7.2 )

Salt dövüş seviyorsanız bu filmi de seveceksiniz demektir. Şans eseri izlediğim Ong Bak , serinin 2. ve 3. sünü beklememe sebep oldu.  Bu sayede Tony Jaa denilen arkadaşı da tanımış oldum. 

Enteresan bir şekilde senaryo çok iyi olmasa da , dövüş sahnelerini çok beğendiğim bir film. Çünkü hep gördüğümüz klişe dövüş filmlerinden çok daha fazlasını sunuyor. 

11. SPL II: A Time for Consequences ( 2015 ) ( Imdb 6.8 )

Ben dövüş ve aksiyon sahnelerini gayet tatminkar buldum. Açıkcası umduğumdan daha iyi çıktı diyebilirim. 

Filmin sonundaki dövüş sahnesi de baya geçerli. Tavsiye ..

BONUS : JET Lİ 'nin En İyi Dövüş Sahneleri :

Daha geniş bir kaynak istiyorsanız imdb kendi sitesinde tüm zamanların en iyi 250 dövüş filmini sıralamış işte linki :

En İyi 250 Dövüş Filmi Yorumlar