Fitness Boy Uzatır Mı ?

Fitness Boy Uzatır Mı ?

Son dönemde vücut geliştirmeye başlayanların sayısı bir hayli arttı. Hiç şüphesiz bu sayının artmasında artık her mahalle hatta sokağın başında bir spor salonunun bulunması. Fakat bir çok aile ve çocuklar da vücut geliştirmenin ya da  ağırlık çalışmanın boy uzamasını durdurduğu hatta boyun kısalmasına yol açtığı görüşü hakimdir.

İşte bizde bu yazımızda aslında yanlış bilinen bu görüşün nasıl oluştuğunu ve gerçekten vücut geliştirme sporu boy uzamasını durdurur mu ? ( Fitness boy uzatır mı ? ) sorusuna cevap bulmaya çalışacağız. Şimdi gelin hep birlikte aklınıza gelebilecek soruların cevaplarına bakalım...

İlk olarak boy uzunluğunu belirleyen iskelet sisteminin ne olduğuna bakalım; vücudumuzu fiziksel olarak destekleyen, postürün stabilitesini ve iç organlarımızın zarar görmesini engelleyen, yapısına göre değişiklik içeren, pek çok eklem ve bağ dokularıyla sarılı vaziyette bulunan, kaslarımızla çevrili, kaslarımızla koordineli olarak çalışan sisteme kısaca iskelet sistemi diyoruz.

Yazımızın esas konusu olan fitness boy uzunluğunu etkiler mi sorusunun cevabını vermeden önce boy kısalığına neden olan sebeplere bakalım...

Boy kısalığının başlıca sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

1) Genetik (büyükbaba ve büyükanneleriniz dahil bütün ailenin boy durumu ve ortalaması)

2) Yaş / Cinsiyet

3) Yetersiz Kalsiyum ve Protein

4) Aşırı kortizol salınımı (psikolojik sebepler, sürekli olarak stresli ortamda altında bulunmak ve çalışmak)

5) Düzensiz ve yetersiz uyku

6) Aşırı-Fazla antreman 

7) Hormonel sebepler (büyüme hormonu salınımının, özellikle somatotropin – GH azlığı)

Yukarıdaki sebeplere baktığımızda tabi ki sadece bu sebepler boy kısalığına sebep olmamaktadır. Beslenmenin de boy kısalğına etkisi büyüktür. Çocukluktan beri bildiğiniz gibi kemik yoğunluğunun çok büyük bir kısmını kalsiyum ve fosfor mineralleri oluşturmaktadır. Yani kısaca boyun uzamamasının sebepleri sadece yukarıdaki saydığımız sebepler değil beslenme ile de bağlantısı bulunmaktadır.

Şimdi gelelim ana konumuza. Bu konuya girmeden önce ilk olarak şunu belirtelim ki, her ne kadar ağırlık çalışmasının kemiklere baskı uyguladığı ve bu yüzden büyümeyi engellediği görüşü çoğu kişide hakim olsada, bu fikrin bilimsel ve biyolojik dayanağı kesinlikle bulunmamaktadır.

Boy Nasıl Uzatılır ? Denenmiş 14 Boy Uzatma Egzersizi !

Vücut Geliştirme Boy Uzamasını Engeller Mi?

Yukarıdada belirttiğimiz ve pek çok insanın günümüzde hala bu tip sağlam temele dayanmayan söylentilere inanmaktadır. Tekrar üstünde durmak gerekirse boy uzunluğu tamamen genetik diyemeyiz ve ya tamamen beslenme ile alakalı diyemeyiz. Halk arasında en çok dillendirilen vücut geliştirme sporu boy kısalığı yapar gibi sebeplere dayandırarak boy kısalığını veya uzunluğunu bir nedene bağlamayız.

Tam aksine fitness kemiklerin güçlenmesine ve boy uzamasına destek olmaktadır. Neden diyecek olursanız; bu sporu yapan kişiler vücudundaki kemiklerin etrafındaki kaslar geliştiğinde ve düzenli olarak beslenilerek bu kaslara bol bol kalsiyum depolanmış olur. Bu sayede kemiklere çok miktarda kalsiyumun ulaşmasıyla birlikte bu dönemde kemik gelişimi henüz durmadığı için kemiklerin gelişmesi daha iyi olur ve güçlenerek daha sağlam bir yapıya kavuşur. Fitness ile boy uzatma yazımızı okumak için tıklayınız.

Peki Ağırlık Çalışmanın İskelet Sistemine Yararları Nelerdir?

1) Kemikte bulunan mineral yoğunluğunu arttırır ve daha sağlam bir kemik yapısı oluşmasını sağlar.

2) Kaslarınızı kemiğe bağlayan tendonların sağlamlığını arttırır.

3) Kemiklerin birbirine bağlanmasını sağlayan eklem yapısını güçlendirir.

4) Daha dinamik ve düzgün bir postür sağlar.

5) Sağlam bir kemik yapısına sahip olmak, tüm hayati organlarımızı daha etkili bir şekilde korur.

6) Kaslar ile koordineli çalışmasının etkisini arttırır.

7) Omurgada ki kemiklerin fonksiyonelliğini ve sağlamlığını arttırarak, omurga yaralanmalarına karşı bizi korur.

8) Omurganın daha iyi bir postür oluşturması için dik durmasını sağlar.

9) Pelvis kemiğinin sağlamlığı, bacak hareketlerini daha etkili açılarda yapabilmemize olanak verir.

10) Omuz bölgemizde bulunan eklemlerin kuvvetlenmesiyle, kollarımızı daha etkili ve uzun süre yoğunlukta kullanabilmemizi sağlar.

Ağırlık Kaldırmak Boyu Kısaltır mı Boy Uzamasını Durdur mu ? 

Bu soruyu meşhur soru sorma sitesi quora.com da sormuşlar. 

Cevap kısa ve net olmuş : 

Boy uzaması cinsiyet olarak olgunlaşma ile durur. Ve kemiklerinin sonunda bulunan büyüme plakaları durur ve sertleşir. Bu süreden sonra da boy uzaması sonlanır. 

Bu olay kadınlarda 15-18 yaş arası , erkeklerde 18-31 yaş arası gözlemlenir. 

Eğer bu yaşlarda ağırlık kaldırır ya da spor salonuna gidilirse , bilgi eksikliği nedeniyle konuyu buraya bağlanır. Fakat bu tamamen bir tesadüftür. 

Sorunun Kaynağı 

Sonuç olarak;

Genetik yapınızda tespit edilmiş herhangi bir problem yoksa, yeterli düzeyde kalsiyum, fosfor, protein alıyorsanız, yeterli ve düzenli bir şekilde uyuyorsanız, stresten uzaksanız ve stresli bir iş ortamında çalışmıyorsanız, haftanın her günü değil de en az 3 en fazla 6 gün antrenman yaparak ve belli aralıklarla dinleniyorsanız, hormonal ve hormonsal bir probleminiz yoksa, yaşa ve cinsiyete göre kemik gelişimi devam eder.

Yani kısaca fitness boy uzamasına olumlu veya olumsuz etki yaratırmı diye soru sormadan önce bunları göz önünde bulundurmak gerekir.

Yapılan pek çok araştırmaya göre 26 yaşına kadar ciddi bir şekilde kemik gelişimi söz konusudur. Fakat, 26 yaşından sonra gelişim hızı azalmaya başlar ve 50 yaşından sonra bu hız çok aza iner. Vücut geliştirme sporu boy uzamasına engel olmaz tam aksine gelişme dönemlerinde yapılan sporlar boy uzamasına yardımcı olur.

Tabiki burada vücut geliştirme sporundan bahsederken ağır kiloların altına girin veya devasa vücut geliştirmecileri örnek alın demiyoruz !

Karın Bölgesindeki Yağları Eritme Yolları Yazımızı Okumak İçin Tıklayınız Yorumlar