Gainer Nedir? Ne İşe Yarar?

Gainer Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda sizlerle Vücut Geliştirme sporu başta olmak üzere kasa dayalı spor ile uğraşan kişilerin  kafayı taktıkları biraz daha kilo alsam ve kaslarım hacim kazansa iyi olur dedikleri konu başlığına değineceğiz. Bugün kü konumuz gainer nedir ve ne işe yarar?

İlk önce klasik olan tanımla başlayalım. Gainer; Türkçe’de kilo, hacim aldırıcı anlamına gelen, vücudunuza kilo kazandıran besin desteği anlamına gelir.

Sporcuların dilinden bahsedecek olursak; karbonhidrat tozu, kilo aldırıcı, hacim aldırıcı, super mass, pro gainer gibi pek çok isim ile anılmaktadır. Peki , bu gainer olarak tabir edilen kilo veya hacim aldırıcı besin desteğinin içerisinde ne bulunur diyecek olursanız; %75 karbonhidrat, %25 protein bulunmaktadır.

Gainer; daha fazla kas kütlesine sahip olmak isteyenlerin kullandıkları bir çeşit ek gıda tozudur. Kilo aldırma işlemini içerisinde bulunan kompleks karbonhidratlarla beraber proteinler ile sağlamaktadır.

Gainer kullanımı aslında kilosu az yani zayıf olarak tabir edilen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen bir üründür. Çünkü, kütle kazanamayan kişiler ne kadar sıkı bir program uygularlarsa uygulasınlar belli bir noktadan sonra kas geliştiremezler. İşte bu noktada gainer yani kilo aldırıcı ek gıdalar devreye girmektedir.

Yani bir örnek vermek gerekirse; vücudunuza 5 kg kas eklemek istiyorsanız, vücut ağırlığınızı en az 10 kg kadar arttırmalısınız. Bu demek oluyor ki, bütün gün ağırlık çalışsanız bile evinizde bulunan tartıya çıktığınızda önceki haftadan daha ağır olduğunuzu göremediğinizde daha kaslı bir hale gelemeyeceksiniz.

Gainer sadece kilo aldırıcı mıdır diye bir soracak olursanız, cevabı şu olacaktır Hayır ! Gainer, kondisyon ve performans gerektiren sporları yapar sporcular için kesinlikle faydalı bir üründür. Bu ürün sayesinde vücudunuza ister hacim (kas kütlesi) kazandırabilir isterseniz de enerjinizi daha fazla arttırarak uzun süren antrenmanları yapabilirsiniz.

Hemen şu soruyu sorduğunuza eminim; nasıl enerji vermektedir? Karbonhidrat vücutta doğrudan enerji metabolizmasına girerek antrenman performansınıza doğrudan katkı yapmaktadır.

Peki Gainer’ları nasıl kullanmalıyım?

Gainer, aynı protein tozu gibi süt veya su ile karıştırılarak kullanılmaktadır. Fakat almış olduğunuz kilo da problem yoksa ve kalorinizi kesinlikle spor yaparak yakabileceğinizi düşünüyorsanız gainer’ı süt ile tüketmeniz tavsiye edilir. Ama ben yağsız bir şekilde kilo almak istiyorum diyorsanız; gainer’ı su ile karıştırarak tüketin.

Süt ile kullanımında bazı püf noktalar vardır. Bunlar; kesinlikle yağlı süt kullanmayın, az yağlı veya yarım yağlı sütlerle kullanmak daha doğru olacaktır. Günlük ne kadar tüketmeliyim diyorsanız; 175 – 200 gram karbonhidrat tozu için 500 ml su veya sütü karıştırarak kullanın. Gainer’lardan daha iyi verim alabilmek için antrenmandan 1 saat önce veya sonra kullanmalısınız. Fakat antrenmandan sonra alacak olduğunuz karbonhidratı su ile almanızda fayda vardır. Çünkü kana daha hızlı karışmasını sağlamış olursunuz.

Gainer’ı kullanırken diğer ek takviyelerde de belirttiğimiz gibi fazla kullanımı bir takım problemlere yol açmaktadır. Karbonhidrat tozlarını fazla miktarlarda tüketmek kalori vücudunuzdaki kalori miktarını arttırarak yağlanmaya neden olacaktır. Az kullanılması ise gainer’dan alacak olduğunuz faydayı düşürecektir. Kısaca en iyi sonucu alabilmek için kutunun üzerinde yazan ölçeğe uymaktır.

Pek çok kişinin aklına takılan bir soruya daha açıklık getirelim. Karbonhidrat Tozu mu? Yoksa Protein Tozu mu?

Aslında yukarıdaki yazıyı okuduğunuzda aklınızda bir takım bilgiler şekillenmiştir. Fakat biz bu konuya açıklık getirelim. Pek çok sporcu ilk ek takviyelere başladığında ilk olarak gainer’lar yani kilo aldırıcılarla başlamaktadır. Zayıf görünümlü olan kişiler ise yanlış tercihte bulunarak ilk olarak protein tozu ile başlamaktadır.

Bir örnek vermek gerekirse; 1.75 boyunda ve 55 kilonuz var. İşte bu standartlara sahipseniz kesinlikle protein tozu ile işiniz olmamalıdır. Sizin öncelikli olarak kilonuzu sağlam bir beslenme programıyla beraber karbonhidrat tozuna ihtiyacınız vardır. Ardından kilonuzu 55’den 65 ile 70 kilo civarına çıkararak, ardından fazla yağlardan kurtularak istediğiniz vücuda bu noktada protein tozu kullanarak ulaşabilirsiniz.

Yukarıdada belirtmiştik kas yapmak istiyorsanız kesinlikle kiloya almaya ihtiyacınız vardır. Şimdi size çok değişik ve ilginizi çekebilecek bir örnek vermek istiyorum; eliniz de iki tane ağaç var bu ağaçlardan biri çok ince diğeri ise geniş ve büyük bir ağaç olsun. Bu durumda ince ağacı mı yontmak ve şekil vermek kolaydır, yoksa geniş ve büyük ağacı mı yontmak şekil vermek kolaydır. Tabiki de geniş ve büyük ağacı şekillendirmek ve yontmak çok daha kolaydır.

Buradaki verdiğimiz örnek gibi vücudumuzda böyledir. Zayıf yapıda olan kişilerin kas inşa etmesi oldukça zor ve yorucu bir iştir. Zayıf kişilerin ilk hedefi sağlıklı ve kaliteli bir şekilde bol protein ve karbonhidrat tüketerek hacim almak ve bunun üzerine o vücudu yontarak şekillendirmek. Bu noktada kesinlikle şunu unutmayın, karbonhidrat olmadan kas hacminiz kesinlikle genişlemez.

Karbonhidrat Tozu Zararlı Mı? Gainerların Yan Etkileri Var Mı?

Bu sorunun cevabını kısa net bir şekilde vermek gerekirse; Gainer’lar aynı protein tozları gibi zararsızlardır. Gainer’lar konusunda şunu belirtmeliyiz ki kesinlikle saf ürünler değillerdir. Gainer; içerisinde protein, karbonhidrat, creatine, amino asitler gibi pek çok ürünün karıştırılması ile elde edilmektedir.

Neden içerisinde bu kadar fazla ürün barındırmaktadır  ? Gainer yani karbonhidrat tozlarının amacı maksimum kilo artışını sağlamaktır. Fakat bu noktada düşünmeniz gereken bir takım soru işaretleri vardır. Bu noktayı şöyle düşünün; birden fazla etten yapılmış olan kıymayı mı tercih edersiniz yoksa tek çeşit etten yapılmış olan kıymayı mı tercih edersiniz. Karışık olan kıymanın içerisinde yağ, sakatat, kemik gibi pek çok ürünün bulunması muhtemeldir. Aynı karbonhidrat tozlarıda böyledir. Bu yüzden kaliteli firmaların ürünlerini kullanmakta kesinlikle fayda vardır.

Esas konumuza dönecek olursak; yukarıdada belirtmiştik karbonhidrat tozunun herhangi bir yan etkisi yoktur. Fakat kalori oranları yüksek olduğu için hassas kişilerde fazla kalori alınması sonucu sivilce ve yağlanma yapmaktadır. Bu çok da sorun edilecek düzeyde değildir. Düzenli olarak spor yapan ve kaliteli beslenen kişilerde sorun teşkil etmemektedir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktaya gelecek olursak; çok uzun süre karbonhidrat tozu kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Uzun süreden kastımız art arda 5 – 6 paket tüketmek. Çünkü karbonhidrat tozları içeriği gereği şeker içermektedir. Kısaca gainer kullanımında 1 ay kullandıktan sonra 1 hafta ara verilmesini tavsiye ediyoruz.

Gainerlar her ne kadar doğal yollardan üretilse de bir doktora danışıldıktan sonra kullanılmalıdır.Yorumlar