Gunluk protein ihtiyaci

Günlük Protein Hesaplama ! - Günde Ne Kadar Protein Almalıyım ?

Eğer siz de bir günde kaç gram protein almalıyım ? günlük protein ihtiyacı nedir ? sorularına cevap arıyorsanız , doğru yerdesiniz. Öncelikle günlük protein ihtiyacımızı hesaplayacağız ve bunun üzerinden neler yapmamız gerektiğine karar vereceğiz. Günlük protein hesaplama için aşağıda bulunan protein hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Günlük Protein İhtiyacı Hesaplama Programı !

Aşağıdaki Programı Kullanarak Günlük Protein İhtiyacınızı Hesaplayın


Değerleri girerken sadece rakam giriniz virgül ya da nokta kullanmayınız. Örnek: 75


Protein ihtiyacı yukardaki hesaplama aracından da anlayabileceğiniz üzere , cinsiyete , kiloya ve günlük aktivite miktarına göre farklılık göstermektedir.

Protein ihtiyacı hesaplama konusunda yapılan araştırmalara göre spor yapan , kas gelişimi ya da kas tamiri yapan vücutlarda protein ihtiyacı daha fazla olmaktadır. Yani günlük aktivitesi çok olan kişilerin protein takviyesi alması gerekebilir. Bu konu kalori yani enerji konusunda da aynıdır.

Spor yapan kişiler vücutlarının ihtiyacı olan proteini almazlarsa vücut gelişimi yavaşlar ve durur. Bunun bir tık ötesi de kasların erimesi ya da yıpranmasıdır. Aman dikkat ..

Günlük Kalori İhtiyacını Hesaplamak İçin Tıklayın !

Programlar yukarıda değerleri hesapladık fakat protein tozu satışı yapan bazı firmalar bunun az olduğunu iddia etmektedir. Fakat yukardaki programda kullanılan formül bilimsel araştırmalara dayanmaktadır. Firmaların bu konuda ki iddialarının sebebi doğal olarak normal olup , ticari amaç gütmektedir. Yani siz ne kadar protein tozu kullanırsanız firmalar o kadar çok kazanacak , bu sebeple size daha fazla protein tüketmeniz gerektiğini söyleyecekler ..

Normal Spor ile uğraşan kişiler için formül çok basittir :

Kilo x 1.5 = gram.

Örnek : Normal spor yapan 80 kilo bir kişi günlük 80 x 1.5 = 120 gram protein almalıdır.

Ağır spor ve vücut geliştirme yapan kişilerin protein ihtiyacı , kilo x 2 , kilo x 2.5 ile hesaplanır. Yani 80 kiloluk bir kişi en az 160 gram protein tüketmelidir.

Protein bir çok besinde bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili yazımız için tıklayınız : Protein İçeren Besinler !

Fakat bu konuda protein tozları da tercih edilebilir.

Bu konuda Protein Tozunun Yararları yazımızı okuyabilirsiniz.