Karbonhidrat Tozu Kilo Aldırır Mı?

Karbonhidrat Tozu Kilo Aldırır Mı?

Bugün kü yazımız da son dönemde vücut geliştirme sporu ile uğraşan pek çok kişinin kullandığı ve kilo aldırma gibi bir özelliği bulunan karbonhidrat tozuna ilişkin önemli detaylandırmalarda bulunacağız. ( ve Karbonhidrat Tozu Kilo Aldırır Mı? sorusuna cevap vereceğiz. ) Herkesin bildiği gibi karbonhidrat vücudumuzun günlük yaşantısında olmazsa olmazlarındandır. Günlük hayatta tükettiğimiz makarna buna konuya güzel bir örnektir.

Fakat gün içerisinde çeşitli sebeplerden dolayı yeteri miktarda karbonhidrat tüketemeyen birçok kişinin ilk başvurduğu yol karbonhidrat tozu olmaktadır. Biz de bu yazımızda başlıktan da anlaşılacağı gibi karbonhidrat tozu kilo aldırır mı konusuna değineceğiz. Karbonhidrat tozu bir halk arasındaki adıyla kilo aldırıcı toz aslında bakacak olursanız protein tozuna benzemektedir. Fakat içerikleri bakımından birbirlerinden kesinlikle ayrı besin takviyeleridir. Zaten adı üstünde biri protein diğeri karbonhidrat.

Karbonhidrat tozunun en büyük özelliği hızlı ve yağsız bir şekilde kilo almanızı sağlamasıdır. Karbonhidrat tozunu düzenli ve doğru bir şekilde kullanarak, doğru bir beslenme yöntemi uygulayarak ve düzenli olarak spor yaparak vücudunuzu istediğiniz şekile sokabilirsiniz. Karbonhidrat tozlarının faydası tabi ki sadece kilo aldırmakla sınırlı değildir. Kaliteli protein ve karbonhidrat içerirler, pratik ve hızlı kullanıma sahiptirler ve en önemlisi yüksek kalitede kalori içerirler.

Daha önceki yazılarımızda da bahsetmiştik, düzenli olarak spor yapan kişilerin en çok zorlandıkları nokta belirli bir süreden sonra artık kas kütle artışının durmasıdır. İşte bu noktada artık yeni kas dokularının oluşabilmesi için düzenli bir şekilde kilo almanız gerekmektedir. Düzenli şekilde kilo alabilmeniz için de başvurmanız gereken ek gıdalar karbonhidrat tozları olmaktadır.

Sporcuların günlük 4000 kaloriden fazla kalori almaları olağan dışı bir durum değildir. ( Günlük almanız gereken kaloriyi hesaplamak için tıklayın. ) Bu kaloriyi alabilmeniz için günde 4 veya 5 öğün beslenseniz bile kesinlikle bu miktarları yakalamanız çok zordur. Eğer, vücudunuzun büyümesi için her gün yeteri kadar protein, ve karbonhidratı yeterli kaloriyi almak adına tıka basa yeme fikri başınızı döndürüyorsa karbonhidrat tozları, pratik ve yüksek kaliteli bir alternatif olarak hayatınızı kolaylaştırabilir.

Karbonhidrat Tozu Ne İşe Yarar?

Karbonhidrat tozları vücudunuzun direnç miktarını arttırarak ve enerji seviyenizi yükseltir. Daha çok vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişilere büyük yardımcı olmaktadır. Vücuttaki testosteronu yükselterek egzersizle birlikte kasların gelişmesine ve kütlesinin artmasına büyük destek olmaktadır.

Yukarıdada belirtmiştik , ilk bakıldığında protein tozu ile karbonhidrat tozu aynı gibi gözüksede arasında çok büyük fark vardır. Karbonhidrat tozlarının kilo almak isteyen kişilerin arasında bu kadar fazla büyük bir üne kavuşmasındaki temel sebep; spor öncesinde protein tozu kullanmak spordan sonra 24 saat içerisinde vücudun yaktığı kaloriyi arttırırken, karbonhidrat tozları fiziksel aktivite sonrası kalori yakımını en düşük seviyede tutmasıdır. Bu sayede ise fazla enerji vüdunuzda depolanarak kilo almanız daha sağlıklı olur.

Karbonhidrat tozları içerisinde barındırdıkları besinler sayesinde egzersiz öncesi kullanımında bir takım faydalar sağlamaktadır. Karbonhidrat tozları günlük hayatta tüketeceğiniz karbonhidratlı besinlerden daha hızlı bir şekilde etki gösterdiği için egzersiz sonrası kasların toparlanmasına büyük katkıda bulunarak kas oluşumu sürecini hızlandırmaktadır.

Karbonhidrat Tozu Kilo Aldırır Mı?

Kilo alamıyorum diye direk gittiniz ve karbonhidrat tozu kullanmaya başladınız.

Kesinlikle karbonhidrat tozları tek başına size kilo almaya yardımcı olmayacaktır. Tabi ki de karbonhidrat tozları içerisinde barındırdıkları yüksek kalori sayesinde gün içerisinde aldığınız kalori miktarını arttıracaktır fakat bu “fazladan” kaloriyi nasıl değerlendireceğiniz kilo aldıktan sonra vücudunuzun alacağı şekil üzerinde kesinlikle çok önemli bir role sahiptir.

Yani düzenli ve sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız karbonhidrat tozunu kullanırken yanında mutlaka düzenli olarak spor yapmalısınız. Bu sayede kas kütleniz sağlıklı bir şekilde artacak ve alınan kaloriler yağ olarak kalmak yerine kasa dönüşmüş olacak. Kısaca doğal ve sağlıklı gıdalarla almış olduğunuz kaloriyi arttırarak, düzenli spor yaparak bunun üstüne birde karbonhidrat tozu kullanarak olumlu geri dönüşler alma olasılığınız çok yüksektir.

Gainer Nedir ? Ne işe yarar ? 

Karbonhidrat Tozunu Kimler Kullanır?

En başından beri karbonhidrat tozunu kilo almak isteyen kişilerin kullandığı bir ek gıda gibi anlattık. Siz karbonhidrat tozunu kilo almak için kullabilirsiniz fakat bu ek gıda takviyesini özellikle atletler, vücut geliştiriciler ve yoğun olarak spor yapan kişiler arasında oldukaça popüler bir besin takviyesi olduğunu unutmayın.

Karbonhidrat Tozunun Avantajları Nelerdir?

Günlük hayatta tüketmiş olduğunuz besinlerden alacağınız karbonhidratlara göre daha çabuk sindirilir ve etkisini en kısa sürede göstermektedir. Tabii bu vücudun ihtiyaç duyduğu kompleks karbonhidratları “sadece karbonhidrat tozundan almak yeterli” anlamına gelmemektedir. Gıdalardan alınan karbonhidratların vücutta sindirim dahil olmak üzere pek çok görevi vardır.

Karbonhidrat Tozu Ne Zaman Kullanılmalı?

Karbonhidrat tozunu spor öncesi, spor esnasında ve spordan hemen sonra kullanılması önerilir. Kilo alımı için karbonhidrat ağırlıklı beslenen kişiler spor için kullandıkları karbonhidrat tozu haricinde günlük öğünlerini karbonhidrat ağırlıklı gıdalardan oluşturabilirler.

Sonuç Olarak;

Olaya sadece kilo almak gözüyle bakacak olursanız alacak olduğunuz karbonhidrat tozunun içeriğini mutlaka okumalısınız. Her ne kadar protein tozlarıda kilo almaya yardımcı olsada asıl kilo almayı sağlayan karbonhidrat olduğunu unutmayın. Protein tozundaki içeriğe bakılacak olursa ortalama olarak %70 oranında protein bulunmaktadır. Karbonhidrat tozunda ise %25 protein ve %75 oranında karbonhidrat bulunmaktadır.

Yukarıdaki sayısal verilere bakıldığında protein tozunun içindeki karbonhidrat miktarı sadece %30’luk kısmında, o da diğer maddelerle birlikte bulunmakta. Karbonhidrat tozundaki karbonhidrat içeriği ise neredeyse %75 oranında. Sonuç olarak kilo almayı sağlayan temel maddenin karbonhidrat olduğunu tekrar hatırladığımızda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

“Kilo almak isteyen kişilerin karbonhidrat tozu kullanması daha mantıklı bir seçenek olacaktır.”Yorumlar