L Carnitine (Karnitin) Nedir? Nasıl Kullanılır?

L Carnitine (Karnitin) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Son dönemde özellikle zayıflamak isteyenlerin ve ciddi şekilde kilo vermek isteyenlerin gözde supplementi L carnitine (karnitin) aslında pek çok kişinin bildiği gibi zayıflamak ve yağ yakmanın yanında pek çok işe yaradığı biliniyor. İşte biz de bugünkü yazımızda L Carnitine (Karnitin) nedir ve nasıl kullanılır sorusuna cevap bulacağız.

L Karnitinin vücut içerisinde gerçekleştirdiği bir sürü fonksiyonu bulunmaktadır. Fakat tabi ki temel fonksiyonu yağ asitlerini kullanarak enerji üreten hücre mitokondriyasına taşımaktır. Yani aslında pek kişi tarafından sadece yağ yakıcı olarak bilinse de aslında vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişilerin ve vücut geliştirme çalışanlarına pek çok faydası vardır.

L – Carnitine Nedir?

L Carnitine vücudumuzda bulunan tüm hücrelerin içerisinde bulunan,  lizin ve metiyonin amino asitlerinden sentezlenen bir maddedir. L – Carnitine vücudumuzun neresinde üretiliyor diyecek olursanız; L – Carnitine vücutta karaciğer ve böbreklerde üretilir ve kaslarda, beyinde ve kalpte saklanır. 

L Carnitine’i kısaca tanımlamak gerekirse; vücudumuz tarafından doğal olarak üretilen ve “yağ oksidasyonu” adı verilen süreçle, yağın enerjiye dönüşmesini sağlayan ikincil (nonessential) bir amino asittir.

Şimdi L Carnitine’in ne işe yaradığına ve ekstra olarak dışarıdan supplement yani takviye olarak alınması durumunda ne tür avantajlar sağladığına bakalım…

Dışarıdan direkt olarak yani supplement olarak alınan L Carnitine’in pek çok sağlık avantajı sağladığı bilinmektedir. Özellikle yaşlandıkça vücutta üretilen L Carnitine miktarı azalır. Bazı insanların vüducu ise yeterli miktarda L Carnitine üretememektedir. Bu tip durumlarda kişiler dışarıdan takviye olarak L Carnitine almalıdır.

Dışardan alınan L-Carnatine'nin hap , toz ve sıvı halleri mevcuttur. 

L – Carnitine Ne İşe Yarar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi L Carnitine yağ asitlerini enerji haline getirerek bunları kullanılacakları mitokondriyaya taşır. Bildiğiniz gibi bütün hücrelerde mitokondriya bulunmaktadır ve bunların görevi hücreye enerji üretmektir. İşte tam bu kısımda devreye karnitinler devreye girmektedir. Yağ asitlerinin mitokondriyanın zarından içeri geçmesini sağlayan karnitindir.

Yani L Carnitine daha çok yağın enerjiye dönüşmesini sağlayarak kullanılmasına yol açar. Zayıflama supplementi olarak kullanılmasındaki mantık da budur.

Tabi sadece yağların enerjiye dönüştürülmesinde sağlamamaktadır. L Carnitine aynı zamanda mitokondriyadaki metabolik artıkları da temizlemektedir. Şunu da bilmek önem taşımaktadır; vücudumuzda bulunan toplam L – Carnitine’nin %95’i kas dokusunda yer almaktadır.

Karnitin aynı zamanda vücudun trigliseridi yakıt olarak yakması için uyararak enerjiyi yükseltir ve daha ağır efor için karaciğerde depolanan glikojen takviyesini yedekler. İdman yani spor yaptığınız sırada vücudunuz, yağı %75 – 80 oranında yakar ve bu yüzden karbonhidrattan daha fazla glikojen yakılır. Bunun sonucunda karnitin, vücudunuzun daha fazla yağ yakmasına yardımcı olur ve glikojeni korumasına izin vererek nihayetinde dayanıklılık ve gücü arttırır.

Metabolizm adlı dergide yayınlanan bir çalışmada; her gün Lonza’s Carnipure tartrate’ın iki gramlık dozu, idman sonrası kas ağrılarına karşı olumlu etkiler gösterdiği, serbest radikaller gibi biyokimyasallar ve kas doku yırtılması üzerinde pozitif etkiler sağladığı tespit edilmiştir.

L – Carnitine yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yağ yakımına yardımcı olmaktadır. Hatta özellikle Omega 3 yağ asitleriyle alındığı zaman yağ yakıcı etkisini arttırmaktadır. Uzmanlar tarafından 1997 yılında yapılan bir takım araştırmalara göre, 3 ay boyunca diyet yapan iki genç gruptan günde 2 gr. Karnitin kullananlar ortalama 5 kilo, kullanmayanlar ise 1 kilo vermişti.

L – Carnitin iç organlarımızın içerisinde ve etrafında bulunan yağların yakımına yardımcı olmaktadır. İç organların çevresindeki yağların yakımı en zor yağlardır. Hatta şeker hastalığını engelleyerek insülin sağlığını korumaktadır.

Bir antioksidan gibi çalışarak çeşitli hastalıkların oluşma ve gelişme sürecini hızlandıran “serbest radikallere” karşı vücudu koruyan L carnitine, bu özelliği ile kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere beslenme bozuklukları, diyabete bağlı komplikasyonların tedavisinde ve bu hastalıklardan korunma sürecinde ön plana çıkmaktadır.

Kalp krizi sonrası, bir sonraki olası ataktan korunmak için alınan geleneksel ilaçlarla birlikte carnitine takviyesi kullanımının 2. kalp krizi riskini daha da azalttığı yönünde bazı çalışmalar mevcut. Bu konuda yapılan her araştırma aynı sonuca sahip olmadığı için carnitine takviyesini kalp krizi ilaçlarıyla birlikte kullanıp kullanamayacağınızı doktorunuza danışmalısınız.

L – Carnitine Zayıflatır Mı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi daha çok yağın enerjiye dönüşmesini sağlayarak kullanılmasına yol açar ve zayıflama supplementi olarak kullanılmasındaki mantık da budur demiştik. Hatta bu konu ile ilgili yapılan araştırmalarla ilgili örneklerde vermiştik…

Karnitin Nelerde Bulunur?

Kuzu eti başta olmak üzere kırmızı et ve süt ürünleri doğal L carnitine bakımından zengin besinlerdir. Ayrıca balık, kümes hayvanları, kuşkonmaz, avokado ve buğday L catnitine içeren besinler arasındadır.

Et: 100 gram / 100 mg carnitine

Süt: 1 Bardak/ 10 mg carnitine

Balık: 100 gram/ 8 mg carnitine

Tavuk: 100gram/ 5 mg carnitine

Karnitin Eksikliği Nedir?

Bir önceki konu başlığında da belirttiğimiz gibi karnitin daha çok kırmızı et, süt ürünleri, tavuk ve balıkta çok fazla bulunmaktadır demiştik. Yani kırmızı et ve diğer hayvansal besinlerle beslenen kişiler yeterli miktarda karnitin almaktadırlar. Yeteri miktarda et yenmiyorsa ve hayvansal besinler tüketilmiyorsa, L – Carnitine eksikliği oluşabilir. Vejeteryan kişilerin besinlerle aldıkları L-carnitine miktarı düşüktür. Bunun dışında kronik böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklarda ve L-carnitine emilimini azaltan veya atılımını artıran belirli durumlarda L-carnitine eksikliği görülebilir.

L – Carnitine Kullanımı

Spordan yaklaşık olarak 45 veya 60 dakika önce 500 – 2000 mg alın. Kapsül veya sıvı formda alabilirsiniz. Çalışmadığınız yani spor yapmadığınız günlerde de bu dozlarla almanız iyi olur. Karnitini gün içinde eşit dozlar halinde de alabilirsiniz.

Fazla L – Carnitine’in Zararları

Günde 3 gram ve 3 gramdan fazla L carnitine tüketimi mide bulantısı, kusma, mide krampları, ishal ve vücut kokusunun artması gibi yan etkilere neden olabilir. Nadir olmakla birlikte, uzun süre doz aşımı kasların zayıflamasına ve nöbetlere yol açabilir.

Mide bulantısı ve kusma fazla L – Carnitine’in en yaygın olarak görülen yan etkileridir. Bunun yanında 5 gramdan fazla L – Carnitine takviyesinin alınması ishale yol açabilir. L – Carnitine takviyesi alan kişilerde vücut kokusunda değişim yaşanabilir. Günde 3 gramdan fazla L – Carnitine kullanan kişiler de vücut kokularında artış yaşanabilir.Yorumlar