Multivitamin Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Multivitamin Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Günlük hayatta , birçoğumuz yoğun aktiviteler nedeniyle ek enerjiye takviyesine ihtiyaç duymaktadır.

Vücudumuz da enerji gereksiniminin karşılanması, vücut direncimizin yüksek tutulması ve günlük hayattaki yoğun temponun altından kalkabilmek adına bir takım vitaminlere ve minerallere gereksinim duyuyor.  Maalesef aldığımız besinler ve günlük ortalama 3 öğün ile ihtiyacımız olan vitaminleri yeteri kadar alamamaktayız. İşte bu tip durumlarda devreye pek çok kişinin tercih ettiği Multivitaminler girmektedir.

Bu yazımızda Multivitamin nedir ve nasıl kullanılır, Multivitaminin yararları ve zararları nelerdir sorularını inceleme altına alacağız. İlk olarak Multivitamin nedir sorusuna cevap bulalım…

Multivitamin Nedir?

Multivitamin; vücudumuzun ihtiyacı olan pek çok vitaminin bir tek kapsül içerisine yerleştirilmiş haline denilmektedir. Tek kapsülün içerisine yerleştirilmiş olan bu multivitaminler vücudun beslenmesi ve yardımcı takviyeler olarak kullanılmaktadır.

Aslında çok duyduğumuz vitaminler vücudumuz tarafından üretilmemektedir. İşte bu yüzden vücudumuzun geresinim duyduğu bu vitaminleri dışarıdan almamız gerekiyor. Ne şans ki sebzeler ve meyveler aracılığı ile bu vitaminlerin pek çoğunu alabilmekteyiz.

Düzenli olarak beslenen biriyseniz yani sebze ve meyve tüketimini sağlıklı ve düzenli bir şekilde tüketiyorsanız muhtemelen multivitamin kullanmanız gerekmeyecektir.

Protein İçeren Besinler - Yiyecekler

 

Şimdi gelelim tam tersi senaryoya. Düzenli olarak sebze ve meyve tüketmiyorsanız, yemek yeme alışkanlığınız düzenli değil ise vücudunuzun gereksinimi olan vitaminlerden eksik kalmış oluyorsunuz. İşte tam bu noktada devreye multivitaminler girmektedir. Fakat burda bi uyarı bulunmakta fayda var. Ne kadar dikkat etmesek de , doktora danışmadan multivitamin kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. 

Diğer bir durum da , bu olayı abartıp birden fazla multivitamin almak isteyen arkadaşlardır. Bu durum sağlık açısından büyük sıkıntılara sebep olabilmektedir. 

L Carnitine (Karnitin) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Multivitaminlerin Yararları Nelerdir?

Vejeteryan olarak bilinen yani et ve et ürünlerini tüketmeyen kişiler için multivitaminler çok önemlidir. Vejeteryanlar et ve et ürünlerini tüketmedikleri için etin içerisinde bulunan vitamin ve mineralleri alamamaktadırlar. Bu yüzden bu ürünler tarafından karşılanan demir, selenyum, magnezyum ve birçok vitamini multivitaminler tarafından almaları doğru olacaktır.

Bir Günde Kaç Kalori Almalıyım ?

Multivitamin kullanımını daha çok vücut geliştirme sporu ve fitness ile uğraşan kişiler tarafından duymaktayız. Bunun sebebi vücut geliştirme sporu yapan kişilerin yoğun spor aktiviteleri dolayısıyla vitamin ihtiyaç ve gereksinimlerinin daha fazla olmasıdır. Vitamin ve mineraller kas yapım ve onarımında çok önemli role sahip olduğu için multivitamin gibi ek takviyeler vücut geliştirme sporu yapanlarda önemli bir role sahiptir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi vücut geliştirme sporunda kasların daha erken bir şekilde toparlanmasına yardımcı olduğu gibi yaralanmalarda da iyileşmelere büyük katkı sağlamaktadır.

Hamile kadınlar hamilelik döneminde bazı besinleri tüketememektedir. Bu yüzden bir takım vitaminleri alamadıkları için hamile kadınlar için özel formüle edilmiş multivitaminler bulunmaktadır. Bu sayede kalsiyum, folik asit ve A vitamini ihtiyacı karşılanır. Herkesin bildiği gibi doğum öncesi bu tip vitaminlerin alınması gerekmektedir.

Peki Multivitaminlerin Zararları Nelerdir?

Pek çok doktor ve multivitamin üreticileri arasında büyük bir çatışma söz konusudur. Multivitaminciler doğal olarak ürettikleri ürünleri insan vücudunun vitamin eksikliğine vurgu yaparak bu tarz hapları kullanmaları konusunda pek çok kişiye tavsiyelerde bulunuyorlar. Doktorlar ise bu tarz ürünlerin tamamen pazarlama stratejisi olduğunu savunarak bu ürünlerin insan sağlığını olumsuz bir şekilde etkilediğini belirtiyorlar.

Günlük Protein Hesaplama ! - Günde Ne Kadar Protein Almalıyım ?

 

Yapılan pek çok araştırmaya göre ilaç firmaları günümüzde insanların ihtiyaçlarının 1 milyon katı kadar vitamin üretmiş. İşte pek çok doktor bu durumun karşısında insanlara bu tip ürünlerin ne kadar zararlı olduğunu anlatsa da insanlar bu tarz ürünlerin cazibesine kapılmış durumdalar.

Yukarıdakilere ek olarak doktorlar, düzenli olarak sebze ve meyve tüketen kişilerin vücudunda hastalık haricinde vitamin miktarında herhangi bir azalma veya zararlı olacak seviyeye düşmeyeceğini belirtmektedirler.

Son olarak gereğinden fazla vitamin alınması durumunda karaciğer yağlanması, kemiklerin kırılganlığının artması, saç dökülmesi, çift görme, mide bulantısı gibi etkiler görülmektedir.

Şimdi herkes tarafından en çok merak edilen sorunun cevabına gelelim. Multivitaminleri nasıl kullanmalıyım?

Almış olduğunuz multivitaminin etiketinde yazılı olan veya doktorunuzun tavsiye ettiği kullanım şekline ve miktarına göre kullanınız.

Karbonhidrat Tozu Kilo Aldırır Mı?

 

Yukarıda yazdıklarımıza ek olarak şunları da bilmekte fayda var. Yazının en başından bu yana bahsettiğimiz gibi vitaminlerin vücudumuzdaki yeri ayrı. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için vücudumuz 13 çeşit vitamine ihtiyaç duymaktadır. Bu vitaminler; A, C, D, E, K ve 8 adet B vitaminidir.

Örnek vermek gerekirse; A vitamini cilt ve görme duyusunu korumak için, C vitamini hücreleri sağlıklı tutmak için, D vitamini kemiklerin ve dişlerin sağlıklı kalmasına, E vitamini ise vücut hücrelerinin yapısını korumaya yardım etmektedir.

Peki Multivitamin kullanmadan beslenme yolu ile vücudumuza vitamin alımı yapabilir miyiz ?

Vitamin zenginliğini sağlamak ve sağlıklı beslenmek için, doktorlar gün boyunca bilinçli bir şekilde yemek yememizi öneriyor. Günlük beslenmemizi 5 kısma ayırırsak şu şekilde olmalıdır;

  1.  Meyve ve sebze
  2. Yumurta, balık, et, fasulye ve bakliyat gibi protein zengini besinler
  3. Patates, kepekli ekmek, pirinç ve makarna gibi nişastalı besinler
  4. Bazı süt ve süt ürünleri 
  5. Sınırlı miktarda yağ – şeker – tuz tüketimlerini kapsar.

Yukarıda verdiğimiz örnek tüm vitamin ve mineral ihtiyacınızı doğal beslenme yolu ile almamızı sağlar. Bu sayede hap kullanmamız gerekmez ve haplarda bulunmayan yararlı besinler maddeleri de içerir.Yorumlar