Protein Tozunun Yararları !

Protein Tozunun Yararları !

Bu yazımızda sporla uğraşan kişilerin hatta daha çok vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişilerin sıklıkla sorduğu soruya cevap bulmaya çalışacağız. Protein tozunun yararları ve zararları nelerdir ? İşte bizde bu yazamızda protein tozunun ne olduğunu, nasıl kullanıldığını, yararı ve zararı nelerdir bütün aklınıza gelebilecek pek çok sorunun cevabını bulmaya çalışacağız. Yazımıza ilk olarak protein nedir sorusunun cevabı ile başlayalım...

Protein; vücudumuzun temel yapı taşı olan Amino Asitler birleşerek proteinleri, proteinler de birleşerek hücreleri, hücrelerde birleşerek dokuları, dokularda birleşerek organ ve kas gruplarını oluşturmaktadır. Aklınız biraz karışmış olabilir fakat belirttiğimiz gibi proteinin ne kadar önemli olduğunu buradan anlayabiliriz. Şimdi gelelim aklınıza gelebilecek muhtemel soruların cevaplarını vermeye...

Vücut geliştirme sporuyla yani fitness ile uğraşan kişilerin kas gelişimi için protein çok önemlidir. Günlük protein ihtiyacınızı sürekli olarak yiyeceklerden karşılayamıyorsanız sporucuların büyük bir kısmı işte bu noktada protein tozuna başvurmaktadır. Şimdi ilk olarak protein tozlarının yararlarına bakacağız.

Protein İçeren Besinler ile İlgili Yazımız İçin Tıklayın !

Protein Tozunun Faydaları !

1) Protein Tozu Kas Kaybını Önlemeye Yardımcı Olur

Şu noktada hem fikir olmak gerekiyor, protein yukarıdada belirttiğimiz gibi vücudumuzun temel yapı taşlarından biridir ve bu yüzden ister spor yapalım ister yapmayalım her gün vücudumuzun bir protein ihtiyacı bulunmaktadır. Peki , günlük protein ihtiyacımızın ne kadar olduğunu soracak olursanız; ölçü birimi olarak gramı kullanacak olursak, spor yapanlar için kilosunun iki katı, spor yapmayanlar için ise kilosu kadardır.

Protein kas kaybını önler diye bir başlık açmıştık bu konuda. Evet gerçektende kaslarımızın temel yapı taşı protein olduğu için protein tozlarının belkide en önemli faydası burada ortaya çıkıyor yeni kas dokusu inşaasında büyük destekte bulunarak, ilerleyen dönemlerde kaslarınızın hasar görmesini engelliyor ve kas kaybı yaşamanızı ortadan kaldırıyor.

Spor yapanlar içinde bu kısım büyük önem taşıyor nedir diyecek olursanız; gün içerisinde yeteri kadar protein ihtiyacınızı karşılayamadıysanız, yukarıdada belirtmiştik kaslarınızda hasarlar meydana gelmeye başlar ve yeni kas dokusu oluşmaz.

Proteinin diğer bir önemi de vücudunuzda bulunan nitrojen dengesini sağlamasıdır. Özellikle vücut geliştirme yani fitness sporu ile uğraşan kişilerin nitrojen seviyesi artacağı için bu kısım çok önemlidir. Vücuttaki nitrojen seviyesinin artması ile birlikte protein ihtiyacı ortaya çıkacaktır işte bunuda günlük yiyeceklerle karşılamak imkansız gibi gözüktüğü için ek destek yani protein tozu kullanımı burada devreye giriyor.

2) Protein Tozu Egzersiz Sonrası Kas Onarımını Destekler

Protein tozunun faydalarından biri de kas onarımıdır. Pek çok araştırma da gösteriyor ki egzersizden önce ve sonra protein tüketildiği takdirde, vücudun protein sentezleme hızı artmaktadır. Yani kullanacak olduğunuz protein tozu spordan önce ve sonra olacak şekilde tüketildiğinde kesinlikle kas kaybını önleyecektir ve fitness yani vücut geliştirme hedeflerinize daha çabuk ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

3) Protein Tozu Kemikleri Güçlendirir

Kemiklerin güçlü olması denildiği an herkesin aklına hemen süt ve süt ürünleri gelmektedir. Küçükken anne ve babalarımız, peynir yersen kemiklerin sağlam olur, süt içersen daha güçlü kemiklere sahip olursun boyun uzar gibi pek çok söylemde bulunmuşlardır.

Gerçektende kemik gelişimi için kesinlikle kalsiyum çok önemlidir. Fakat gün içerisinde kalsiyum ihtiyacımızı karşılamada sıkıntı yaşabiliyoruz. Kalsiyum tabi ki sadece kemikler için değil, kasların kasılmasında da çok büyük rol oynamaktadır. İşte bu da demek oluyor ki kalsiyum seviyeniz düşükse, vücudunuzda geliştirmek istediğiniz kasların çalışması zorlaşacaktır. Tam bu noktada protein tozu devreye giriyor ve günlük olarak kullanmış olduğunuz protein tozu kalsiyum ihtiyacınızın yarısını karşılamanıza yardımcı oluyor.

4) Protein Tozu Vejetaryenlar İçin Protein Desteği Sağlar

Maalesef vejetaryen arkadaşlar günlük protein ihtiyaçlarını karşılamakta büyük zorluk çekmektedirler. Çünkü et ve et ürünlerini tüketmedikleri ve protein miktarı en fazla bu ürünlerde olduğu için vejetaryenler bu ihtiyaçlarını protein tozu sayesinde sağlayabilirler.

Vejetaryenler protein tozunun içinde et ve et ürünleri varmıdır diye kuşkuya düşebilir. Hiç korkmalarına gerek yok çünkü, piyasada vejetaryenler ve veganlar için pek çok ürün bulunmaktadır. Bu ürünlere örnek vermek gerekirse ; soya proteini tozu, yumurta akı tozu, vegan protein tozu ve hatta pirinç proteini tozu.. Bu ürünler protein gereksinimlerinizi karşılamanıza yardımcı olacaktır.

5) Protein Tozu Öğünlerinizi Planlamanıza Yardım Eder

Başlığa baktığınızda aslında biraz garip gelmiş olabilir. Fakat her gün ihtiyacınız olan protein miktarını karşılamak için yiyecek olduğunuz ürünlerin içerisinde ne kadar protein var ? acaba akşama kadar şunları tükettim bunlar benim protein ihtiyacımı karşılamış mıdır ? gibi soru işaretini kaldırmanıza protein tozu yardımcı olabilir.

Hatta biraz daha ileri gidecek olursak, günde 5 veya 6 öğün yemek hazırlamak çoğumuz için zor geldiği için veya zamanımız olmadığı için günlük protein ihtiyacımızı karşılayamıyoruz. Bazen önceden hazırladığınız yemekleriniz bulunsa bile bunları dolaptan çıkarıp hemen yemeniz mümkün olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda protein tozu yardımınıza koşabilir.

Günlük Almanız Gereken Kalori Miktarını Öğrenmek İçin Tıklayın !

Şimdi gelelim yazımızın en önemli kısmına; protein tozunun faydalarını çoğunlukla herkes bilmektedir. Fakat protein tozlarının birde zararlarına bakmak gerekiyor. Çünkü çoğu kişi protein tozunun zararlarının çok olduğunu söyleyip duruyor fakat ne olduğunu belirtemiyorlar. İşte bizde bu sorunun cevabını bulmaya çalışacağız...

Piyasada kullandığımız bütün ürünlerin mutlaka bir iyi birde kötü olanı bulunmaktadır. İşte protein tozlarıda böyle, kaliteli ürün kullanıldığında yani içerisinde yüzde 90 ve üzeri proteinden oluşan ürünler, doğrudan bir zarar yol açmamaktadır. Zaten tıp kayıtlarınada bakacak olduğunuzda protein tozundan dolayı herhangi bir şekilde kayıtlı olarak bulunan bir olay yada vaka bulunmamaktadır.

Fakat içinde sadece yüzde 28 protein içeren ürünlerde bulunmaktadır. İşte bu ürünler uzak durmanız gereken ürünlerdir. Sebebi , bu tozların içinde çok fazla miktarda yağ bulunduğu için zararlı olarak görülen protein tozları olmalarıdır. Yani bu kısmı özetlemek gerekirse kullanacak olduğunuz protein tozunun mutlaka içerik kısmına bakmanızda kesinlikle fayda vardır.

Aslında biraz basit bir şekilde düşünecek olursak; vücudumuz protein ihtiyacını karşılamak için tükettiğimiz besinleri hiçbir şekilde ayırt etmemektedir. Çünkü vücudumuz gelen besinlerin protein tozumu yoksa normal et veya protein içerikli besin mi diye ayırt etmemekedir. Önemli olan kullandığınız besinin yapı taşı yani proteindir. Yani beyaz ve ya kırmızı et tüketerek almaya çalıştığınız proteinleri toz olarak almakta herhangi bir zarar yoktur.

Şimdi diyeceksiniz ki protein tozunun zararlarından bahsederken bile protein tozunu çok övdünüz ve zarar değil hala yararlarından bahsediyorsunuz diyeceksiniz. Protein tozunun hiçmi zararı yok diye bir soru sormanız içten bile değil. Şimdi bunuda şöyle cevaplayalım; evet aslında protein tozunun zararı var, ama nasıl?

Protein tozlarını kullanırken en önemli nokta “doz” dur. Yani şöyle açıklayalım; günlük ihtiyacınız olan protein tozundan fazlasını tüketmeniz gerçekten zararlıdır. Günlük öğünlerinizde protein içeriği fazla olan besinler tükettiğinizde vücudunuz doğal yollardan almış olduğunuz bu proteinleri bir şekilde tolere edebiliyor. Fakat siz birde bunun üzerine protein tozu kullandığınız takdirde vücudunuzda alarm çanları çalmaya başlıyor ve sıkıntı büyümeye başlıyor. Fazla protein nedeniyle vücutta kemik erimesi ve kalsiyum kaybı(proteinler kanın pH değerlerini ciddi anlamda etkiliyorlar. Vücut bunu dengelemek için sodyum ve kalsiyum dengelerini değiştiriyor. Bu da, kalsiyum kaybının ana nedeni.) baş gösteriyor. Fakat dozu düzgün ayarlarsanız herhangi bir zarar göstermeyecektir. Hatta gündelik hayatta spor yapan biri iseniz hiç bir zararını görmezsiniz. 

Şimdi bir anektod paylaşalım;

2003 senesinde Journal of Applied Physiology dergisinde yayınlanan bir araştırmada, 387 deniz subayı iki gruba ayrılarak protein tozu kullanımıyla test edilmiştir. 54 günlük araştırmada, protein tozu kullanan grubun savunma sisteminin daha güçlü, hastalanma oranlarının %33 daha az, kas ağrılarının daha seyrek, kas-eklem rahatsızlıkları nedeniyle doktora gitme oranlarının %28 daha az olduğu tespit edilmiştir.

Peki Protein Tozunu Nasıl Ve Ne Kadar Kullanmalıyım?

Yukarıdada belirtmiştik protein tozunu kullanıyorsanız en önemli nokta “doz” demiştik. Protein tozunu tüketmenin diğer bir püf noktası da bu tozların tüketildiği zamandır. Spor sırasında değil spordan sonra 8-12 dakika içinde protein tozu kullanılmalıdır. Protein tozunun dozu ise vücut ağırlığı başına 1.2 gram kullanımı idealdir.

Protein Tozu Zararlı Mı ? ( Diğer Sorular )

1) Protein Tozu Alerji Yapar Mı?

Protein tozu tek başına herhangi bir sıkıntıya yol açmamaktadır. Fakat bir takım gıdalar vücudunuzun bazı şeylere reaksiyon vermeyeceği anlamına gelmemektedir. Yani bazı gıdalar kişilerde alerji ve sivilceye sebep olmaktadır. Süte veya süt ürününe herhangi bir şekilde alerjiniz bulunuyorsa protein tozuna da alerjiniz olması muhtemeldir. Mesela protein tozu kullandınız ve bunun üstüne mideniz buluntısı ya da kusma sorunu yaşadınız hemen doktora başvurmalısınız.

2) Protein Tozu Kemik Erimesine Neden Olur Mu?

Kemik gelişimi için ve kemiklerin daha sağlam olması için kalsiyum çok önemini belirttik. Kemik erimesi hastalığı çoğunlukla bayanlar da görülse de, aşırı derecede ve düzensiz olarak protein kullanmaktaysanız, vücudunuzda kemik zayıflaması meydana gelebilir. Neden diyecek olursanız; osteoporoz (kemik erimesi) çok fazla protein tüketilmesi halinde vücut fazladan kalsiyumu dışarı atmaya çalışacak ve böylece kemikleriniz zayıflayarak kemik erimesi başlayacaktır.

3) Protein Tozunun Sindirim Sistemine Etkisi

Aslında protein tozunun sindirim sistemine zararı süt ile olan bağlantısından meydana gelmektedir. Bazı kişilere süt ve süt ürünleri dokunmaktadır. Bunun sebebi ise, sütün içerisinde bulunan laktozu sindirmeye yarayan enzimlerin vücuttaki azlığındandır. Sütte bulunan laktoz sindirim sistemi tarafından eritilemediği zaman bakteriler tarafından yok edilir ve bu durumda kişilerde gaz ve mide ağrısı oluşturur.

4) Protein Tozu Böbrek Ve Karaciğere Zararlı Mı?

Protein tozu değil bütün gıdaların fazlası zarardır. Protein tozununda dozundan fazla kullanılması bir takım sağlık problemlerine yol açtığı bilinmektedir. Fazla miktarda protein tozu kullanılmışsa bir takım yan etkileride olacaktır mutlaka.

Yoğun miktarda protein tozu tüketmeniz durumunda karbonhidrat içeren besinleri az tüketirseniz, vücudunuzda keton birikimi artacaktır. Bu keton birikimi de böbrek ve karaciğeri yorar ve bu iç organlarınıza ciddi zararlar verir.

5) Protein Tozu Kalp Hastalıklarına Neden Olur Mu?

Proteini fazla tüketmenin sebep olacağı diğer bir sorun da kalp hastalıklarıdır. Bu tip problemlerle karşılaşmamak adına protein tozu kullanan kişiler zeytinyağlı sebzeler, mevsim meyveleri, balık ve baklagillerden tüketmesi gerekmektedir.

Kaynak1 Yorumlar